Uczulenia są dosyć powszechną rzeczą. Zdarzają się coraz częściej i w niektórych sytuacjach wyeliminowanie ich jest niemożliwe. Sprawa się komplikuje, jeśli mamy alergie na psią lub kocią sierść, a chcemy mieć zwierzątko. Co zrobić w takiej sytuacji? Na jakie zwierzątko możemy sobie pozwolić?

Alergia na sierść zwierząt

Alergia na sierść psa lub kota dotyczy aż 15-20% wszystkich alergików. Znacznie rzadziej odnotowuje się uczulenia na sierść każdego innego zwierzątka. Warto zaznaczyć, że jeśli ktoś źle reaguje na sierść psa, to niekoniecznie jest uczulony na sierść królika czy świnki morskiej.

Najczęstsze objawy alergii:

  • nieżyt nosa
  • kaszel
  • wysypka
  • łzawienie oczu
  • kichanie
  • świąd skóry

Jeśli po kontakcie z psem lub kotem zaobserwujemy u siebie któryś z powyższych objawów, warto wykonać testy potwierdzające obecność alergii. Jeśli będzie to uczulenie na psa lub kota to warto zrezygnować z posiadania tych pupili, a w zamian wybrać inne zwierzę.

Zwierzęta dla alergików

Jeśli mamy uczulenie na sierść psa lub kota to nie powinniśmy decydować się na żadne z tych zwierząt. Co ciekawe, nawet psy, które mają włosy mogą uczulać. Wszystko ze względu na alergen obecny w naskórku pupila. Dlatego lepiej pomyśleć nad zakupem innego zwierzątka. Jakie będą odpowiednie?

Gryzonie

Istnieje wiele gryzoni, które można trzymać w domu i idealnie spełnią swoją rolę jako pupila. Należą do nich królik, myszki, chomiki lub szczury. Najlepszym wyborem jest świnka morska. To zwierzątko idealne w przypadku, kiedy mamy alergie jedynie na sierść psa i kota. Należy trzymać ją w towarzystwie innej kawii, ponieważ są to stworzenia stadne. Opieka nad nią nie jest trudna, jednak wymaga wiedzy i czasu.

Czytaj też:

Kawia domowa: ani świnka, ani morska

Należy dokładnie zapoznać się z wytycznymi na temat żywienia zwierząt oraz informacjami dotyczącymi warunków w jakich należy je trzymać.

Ptaki

Ptaki to wbrew pozorom idealne zwierzątka domowe. Papugi są bardzo inteligentne i potrafią dużo rozumieć. Istnieją papugi, które powtarzają zasłyszane słowa. Potrafią być prawdziwym przyjacielem dla człowieka.

Gady

Gady, a w szczególności żółwie potrafią zastąpić psa lub kota. Lądowe gatunki żółwia z powodzeniem można trzymać poza terrarium. Idealnie radzi sobie w warunkach mieszkalnych i spaceruje razem z resztą domowników po podłodze. To małe zwierzątko wymaga jednak uwagi i odpowiedniej opieki.

Podczas kontaktu z jakimkolwiek gadem należy uważać. Ponad 60% tych zwierząt jest nosicielami salmonelli. Dlatego powinniśmy myć ręce po każdym kontakcie z pupilem.

Rasy psów i kotów bez sierści

Istnieją rasy psów i kotów, które nie mają sierści, a zamiast tego ich ciało pokryte jest włosiem lub meszkiem. Jest to idealne rozwiązanie w przypadku, kiedy jesteśmy uczuleni jedynie na sierść zwierzaka.

Do ras psów które mają włosy należy na przykład Yorkshire terrier, terier rosyjski czy Shih Tzu.

Ponadto są psy i koty, które nie są pokryte włosami, a ich skóra jest goła. Jest to na przykład pies rasy grzywacz chiński lub kot rasy sfinks.

Czytaj też:

Sfinks – unikatowy pupil

Alergia na sierść psów i kotów to dolegliwość, która utrudnia życie. Często nie możemy sobie pozwolić na pieska wymarzonej rasy. Na szczęście istnieją alternatywy, które pozwalają każdemu na posiadanie pupila.

ESZ