Właściwa pielęgnacja pupila jest tym, o czym każdy właściciel powinien wiedzieć. Edukacja w tym kierunku jest niezwykle ważna. Rynek oferuje wiele sprzętów i środków do higieny psów oraz kotów. Z których warto korzystać? Jakiej pielęgnacji potrzebują te zwierzaki?

Środki do higieny oczu

Niestety, nie mówi się dużo o tym, że zarówno kocie, jak i psie oczy potrzebują właściwej higieny. Wiele ras tych zwierząt ma problem z ropiejącymi oczami. Należą do nich w szczególności maltańczyki i yorki. Z kolei u kotów stanowi to podstawę higieny niezależnie od rasy.

Środki do higieny oczu znajdziemy w różnym wydaniu. Są to zarówno płynne preparaty, które wystarczy nanieść na jałową gazę, jak i chusteczki nawilżone myjącą substancją. Są to produkty antybakteryjne i w pełni bezpieczne dla zwierzaków.

Szampony do mycia sierści

U kotów kąpiel stanowi drugorzędną potrzebę. Zazwyczaj jest ona zalecana przez weterynarza tylko w nagłych wypadkach.

Inaczej sprawy się mają w przypadku psów. Te zwierzaki należy kąpać co kilka tygodni, w zależności od rasy. Istnieje wiele szamponów, które są dopasowane do rodzaju i kolorytu sierści. Producenci oferują kosmetyki do ciemnego włosia, które pogłębia czerń oraz takie do jasnego, które nadaje mu nieskazitelnej bieli.

Furminatory dla psów i kotów

Furminator to najlepsze urządzenie, które pozwala pozbyć się problemu z wypadająca sierścią. Ten gadżet jest przeznaczony zarówno dla psów, jak i kotów. Działa na zasadzie „wyciągania” osłabionych lub martwych włosów z podszerstka. Dzięki temu sierść pozostaje mocna, a zwierzak nie gubi jej po całym domu.

Jeśli chodzi o furminowanie, nie można zapomnieć, że nie jest ono zalecane przy każdej rasie. U wielu psów nie zaleca się furminowania, ponieważ może ono powodować skaleczenia skóry i nadmierne wyrywanie zdrowych włosów.

U psów bez podszerstka dobrym pomysłem będzie zakup szczotki lub grzebienia przeznaczonego dla danej rasy. Dzięki temu unikniemy uciążliwych kołtunów i nadmiernego plątania się włosów.

Ważne jest, aby czesać zwierzaki regularnie, ponieważ właśnie wtedy przynosi to najlepsze efekty.

Preparaty do higieny zębów

Mało mówi się o właściwej higienie uzębienia u zwierzaków. Jest to jedna z ważniejszych kwestii pielęgnacyjnych. Niewłaściwa czystość zębów prowadzi do rozwoju próchnicy, a w konsekwencji do utraty całego uzębienia. Jeśli te kwestie zostaną zaniedbane, pupil w przyszłości może mieć trudność w samodzielnym spożywaniu posiłków.

Warto zaopatrzyć się w pastę do mycia zębów dla psów i kotów. Przy pomocy szczoteczki lub specjalnej nakładki na palec, łatwo usuniemy szkodliwy osad ze szkliwa. Takie działanie nie tylko zabezpieczy zwierzaka przed utratą zębów, ale również sprawi, że jego oddech będzie świeży.

Posiadanie pupila to nie tylko przyjemności, ale również obowiązek. Zarówno posiadacze psów, jak i kotów powinni wiedzieć, że o zwierzęta należy właściwie dbać. Kąpiele, czesanie i higiena oczu oraz zębów stanowi podstawę w pielęgnacji. Dzięki takim działaniom pupil będzie nie tylko pachnący i świeży, ale również zdrowy.

BSZ