Legowisko to konieczny element wyprawki dla czworonoga. Nie stanowi wyłącznie miejsca do spania i odpoczynku, ale wyznacza pupilowi pewne granice. Pies powinien mieć miejsce, które będzie kojarzył z bezpieczeństwem i traktował jako własne. Czym kierować się przy zakupie posłania?

Na co zwracać uwagę podczas wybierania legowiska dla psa?

Każdy pies musi mieć wygodne, miękkie i ciepłe legowisko. Na rynku dostępnych jest tak dużo modeli, że początkującym właścicielom czworonoga trudno zdecydować się na jeden. Legowisko dla psa to jego prywatna przestrzeń, dlatego powinno być dopasowane do jego potrzeb.

Przed podjęciem decyzji o zakupie legowiska dla pupila warto wybrać miejsce, w którym będzie się ono znajdowało. Następnie trzeba rozważyć kilka kwestii, takich jak:

  • Masa i rozmiar psa – w przypadku szczeniaków oczywiste jest, że legowisko nie wystarczy im na całe życie i będzie trzeba je wymienić, gdy tylko pies podrośnie. Posłanie musi być bowiem dopasowane do jego wielkości. Zbyt małe nie będzie komfortowe, a za duże nie zapewni mu poczucia bezpieczeństwa. Dobrze jest uprzednio zmierzyć psa – od głowy do podstawy ogona. Jako że wygodne posłanie powinno pozwalać na swobodne obracanie się i wiercenie, należy do otrzymanego wyniku dodać około 20 cm.
  • Materiał, z którego wykonane jest legowisko – musi być on przede wszystkim miękki i przyjemny w dotyku. Warto zwrócić uwagę na jakość tkaniny, aby nie podarła się pod naporem ostrych pazurów psa. Wytrzymałe tekstylia muszą być łatwe w czyszczeniu, gdyż pies może wskakiwać na legowisko prosto po przyjściu ze spaceru. Szczególnie polecane są kodury, czyli materiały tapicerskie, które są nie tylko łatwe w czyszczeniu, ale wykazują dużą odporność na zadrapania. Wypełnienie posłania zazwyczaj wykonane jest z silikonowych kulek, niewrażliwych na odkształcenie.
  • Reakcje alergiczne psa – jeśli czworonóg cierpi na alergie skórne, konieczny jest zakup legowiska z hipoalergicznych materiałów. Dla psów alergików zaleca się rozwiązania wykonane z kulek silikonowych, które nie powodują uczuleń. Całość powinna być obita naturalnymi materiałami, w tym dobrej jakości bawełną. Niektóre materace mają specjalną, antybakteryjną powłokę. Właściciele psów skłonnych do alergii powinni często czyścić posłanie, aby zminimalizować ryzyko pojawienia się reakcji alergicznych.
  • Styl – dla psa nie jest ważny wygląd legowiska, w przeciwieństwie do komfortu użytkowania. Jednakże właścicielom często zależy, by pasowało ono kolorem czy stylem do mieszkania. Obecnie dostępnych jest wiele modeli, które można dopasować do kolorystyki mebli. Mają one bowiem różnokolorowe obicia, wykonane są z różnorakich materiałów, np. z wikliny, a niekiedy na przykład przypominają kształtem budę. Warto jednak pamiętać, że najważniejszy powinien być komfort psa. Jeśli nie czuje się on dobrze w eleganckim legowisku, a lgnie do starszych i sprawdzonych posłań, warto spełnić jego oczekiwania.

Gdzie kupić legowisko dla psa?

Legowiska dla psich domowników dostępne są większości sklepów z akcesoriami dla zwierząt. Największy wybór oferują sklepy internetowe, gdzie można znaleźć modele o różnych rozmiarach, kolorach i kształtach. Poza tradycyjnymi posłaniami, coraz częściej można znaleźć również wiklinowe kosze, maty chłodzące na gorące dni, poduszki czy posłania w stylu jaskini. Z pewnością każdy właściciel znajdzie coś odpowiedniego dla ukochanego czworonoga.


Materiał partnera zewnętrznego