Strona główna Lifestyle Zwierzęta Sztyblety jeździeckie na lato – pozostać przy butach wysokich, czy kupić sztyblety...

Sztyblety jeździeckie na lato – pozostać przy butach wysokich, czy kupić sztyblety za kostkę?

401
0
sztyblety jeździeckie
Każdy jeździec powinien mieć w swojej szafie przynajmniej jedną parę sztybletów, dopasowanych zarówno do poziomu umiejętności, jak i do osobistych upodobań | fot.: stock.adobe.com

Znoszenie obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa z pewnością ucieszy miłośników jazdy konnej. Chłodniejsze miesiące już właściwie za nami, powoli można przygotowywać się na letnie upały. Czy na ten czas warto zainwestować w nowe buty do jazdy?

Sztyblety – obowiązkowy element wyposażenia

Buty do jazdy konnej muszą spełniać szereg wymogów. Każdy jeździec powinien mieć w swojej szafie przynajmniej jedną parę sztybletów, dopasowanych zarówno do poziomu umiejętności, jak i do osobistych upodobań. Buty te mają zapewnić nam pewny dosiad konia i odpowiednią pozycję stopy w strzemieniu – wszystko to dzięki specyficznej konstrukcji buta. Każdy model powinien sięgać za kostkę, mocno stabilizując stopę. Ważna jest też konstrukcja podeszwy, która ma na celu zapobieganie zakleszczeniu się stopy w strzemieniu, co może być bardzo niebezpieczne przy upadku z konia. Jeśli chodzi o sam materiał wykonania, mamy pewną dowolność. Osobom początkującym poleca się tańsze sztyblety, wykonane z materiałów syntetycznych, ale osoby bardziej zaawansowane powinny pomyśleć o zakupie butów skórzanych. Są one nie tylko bardziej eleganckie, ale też znacznie trwalsze. Oczywiście w parze za jakością idzie też cena.

Długie czy krótkie?

Sklepy jeździeckie oferują sztyblety w różnych wariantach zarówno dla pań, jak i panów. Chodzi tu m.in. o sposób zapięcia butów, jak i o ich fason. W czasie zimowym dużą popularnością cieszą się sztyblety wysokie, sięgające aż do kolan. Nie dość, że doskonale spełniają one swoje zadanie, to jeszcze chronią przed chłodem. Wiele osób zastanawia się jednak, czy na czas letni warto zainwestować w kolejną parę butów i postawić na sztyblety krótkie, za kostkę. Pierwszy argument, który za tym przemawia, to oczywiście komfort. W krótkich butach nie będzie nam tak gorąco. Można bez przeszkód jeździć w niskich butach, dobierając skarpety jeździeckie. Użytkownicy podkreślają również to, że zdecydowanie łatwiej wzuć i zzuć takie buty. Nie znaczy to jednak, że to rozwiązanie nie ma swoich wad. Jeśli spędzamy dużo czasu w stajni, dbając o konia, długie sztyblety będą bardziej praktyczne. Są one również dobrym wyborem na czas słoty – ochronią ubranie przez mocnym zabrudzeniem. Zwolennicy krótkich sztybletów argumentują jednak, że w takiej sytuacji można założyć do nich czapsy, które spełnią podobną funkcję.

Sztyblety jeździeckie trzeba wybrać zgodnie z własnymi upodobaniami. Na początku swojej przygody z hippiką warto przetestować różne rozwiązania i sprawdzić, co najbardziej nam odpowiada. Ważną kwestią jest również gust – wiele osób uważa wysokie sztyblety za bardziej eleganckie, inni doceniają to, że krótkie buty mogą być elementem codziennej stylizacji. Dobrym pomysłem będzie zakup dwóch par, które zmienisz w zależności od pogody i planowanego treningu. Jest to oczywiście spory wydatek. Śledź oferty sklepów internetowych dla jeźdźców. Zdecydowanie łatwiej znaleźć tam ciekawą promocję, która pozwoli Ci kupić wymarzone buty w rozsądnej cenie.


Materiał partnera zewnętrznego