Właściciele szczekających czworonogów stoją przed nie lada wyzwaniem, jeśli chcą zapewnić swoim pupilom pełen komfort. Muszą nie tylko pilnować tego, aby miska zwierzaka była zawsze pełna, a bilans szczepień się zgadzał, ale powinni także zapewnić futrzane mu przyjacielowi swobodę podczas codziennych wyjść na spacer. Alternatywą dla tradycyjnych smyczy są funkcjonalne szelki dla psów. Dlaczego warto wybrać szelki typu guard?

Szelki guard – czym się charakteryzują?

Szelki tego rodzaju są coraz bardziej popularne ze względu na fakt, że pies czuje się w nich maksymalnie wygodnie. Szelki obejmują dwie sfery ciała czworonoga, czyli kark oraz klatkę piersiową, dzięki czemu siła nacisku jest rozłożona równomiernie. Szelki guard są korzystne ze zdrowotnego punktu widzenia. Trzeba jednak dobierać się dla konkretnego zwierzaka, dopasowując produkt idealnie do jego gabarytów. Szelki pozwalają się nieznacznie regulować, jednak trzeba zwracać uwagę na to, żeby nie były ani zbyt luźne, ani zbyt obszerne. Szelki typu guard dla psa mają ergonomiczny kształt, który pozwala odciążyć szyję, żołądek oraz kręgosłup zwierzęcia. Nie powodują też efektu podduszania, jak może się zdarzyć podczas nieprawidłowego używania smyczy. 

Różne rodzaje szelek

Szelki są produktami, z których mogą korzystać zarówno małe psiaki jak i pupile o dość sporej masie i wysokości. Dobierając odpowiednie akcesoria dla swojego psa, trzeba zmierzyć obwód jego szyi oraz klatki piersiowej w najszerszych miejscach. Na rynku dostępne są różne rodzaje szelek dla psów. Można kupić zwykłe szelki do spokojnych spacerów, szelki treningowe do biegania lub jazdy na rowerze, etc. Zainteresowaniem cieszą się szelki norweskie, które można stosować na co dzień. Są one przeznaczone do łagodnego spaceru, więc przydadzą się np. w przypadku psich staruszków bądź czworonogów, które nie lubią nadmiernej aktywności fizycznej. Szelki są stabilne i potrafią utrzymać psy o dużej masie. Szelki bezuciskowe są z kolei przeznaczone raczej dla małych i średnich zwierząt. Są bardzo wygodne i pies praktycznie ich nie czuje podczas spaceru. Mają specjalną siateczkę, która sprawia, że materiał przepuszcza powietrze, więc nie powoduje bolesnych otarć lub odparzeń. Szelki walk-in to natomiast produkt, który swą nazwę zawdzięcza specyfice zakładania, gdyż szelki nie są nakładane zwierzęciu, lecz zwierzę samodzielnie w nie wchodzi. Są to szelki nieobciążające, typowo spacerowe. 

Dlaczego szelki guard dla czworonoga są dobrym pomysłem? 

Podczas każdego wyjścia z domu zwierzę powinno mieć zapewnioną możliwość nieskrępowanego załatwienia swoich potrzeb fizjologicznych, zaznajomienia się z przydrożnym drzewem lub wygłupów na trawie. Szelki typu guard to połączenie wygody z bezpieczeństwem. Szelki sprawdzą się zwłaszcza w przypadku energicznych psów, które szarpią się na spacerze, więc w ich przypadku smycz mogłaby powodować urazy. Warto już od szczenięcych lat uczyć psa chodzenia w szelkach. 

Szelki dla psów zapewniają im właściwą postawę ciała. W przypadku niektórych ras, które są narażone na zwyrodnienia stawów lub choroby szyjne, albo mają delikatne żołądki, szelki są sprawdzonym rozwiązaniem. Nie tylko bowiem zabezpieczają psa przed zerwaniem się ucieczką lub wpadnięciem pod rozpędzony samochód, ale także podtrzymują strategiczne partie jego ciała podczas ruchu.  

OLI