Świnki miniaturki to zwierzęta wzbudzające sporo kontrowersji. Nie da się jednak ukryć, że są one naprawdę urocze. Zanim jednak zdecydujemy się na taką świnkę miniaturkę, musimy dowiedzieć się, czym się ona charakteryzuje. Należy także mieć świadomość tego, jakie wymagania ma micro pig. Okazuje się, że jest ich całkiem sporo. Po zdobyciu podstawowej wiedzy na temat świnek miniaturek będziemy mogli podjąć decyzję odnośnie ich zakupu. 

Świnki miniaturki – najważniejsze informacje

Świnki miniaturki pochodzą z Kanady oraz Wielkiej Brytanii, gdzie powstały dzięki krzyżówkom w latach 80. Określano je wówczas mianem miniaturowych świnek zwisłobrzuchych. Najbardziej charakterystyczne dla micro pig jest to, że osiągają one stosunkowo niewielki rozmiar. Miniaturowa świnka osiąga wysokość około 40 centymetrów. Jej waga waha się zaś w granicach 25-60 kilogramów. Stosunkowo szybko osiągają one dojrzałość płciową. Mogą więc zostać rodzicami już w wieku pół roku. Zaskakujące jest jednak to, że zwierzęta te mogą rosnąć nawet przez 5 lat. Ryjek świnek jest wyraźnie zadarty, a brzuszek zwierzątek zwisa. Cena świnek miniaturowych nie jest jakoś szczególnie wysoka, choć napotkać można duże rozbieżności. Trzeba uważać na oszustów. Najważniejsze jest to, aby świnka pochodziła z certyfikowanej hodowli. Wiele osób zastanawia się nad tym, jaki charakter posiada micro pig. Otóż okazuje się, że zwierzątka te są naprawdę wyjątkowo inteligentne. Szybko się więc uczą. Są również bardzo przyjazne i dobrze reagują na towarzystwo innych zwierząt, takich jak na przykład psiaki czy koty. Dla świnek miniaturek niesamowicie ważna jest troska opiekuna. Warto więc poświęcać tym zwierzętom uwagę i często się z nimi bawić. Wówczas odwdzięczą się nam dozgonną miłością. Micro pig może dożyć nawet 25 lat. 

Jakie wymagania mają miniaturowe piękności?

Jeżeli interesuje nas świnka miniaturowa, musimy mieć świadomość tego, jakie są wymagania tego wyjątkowego zwierzątka. Na szczęście, zwierzęta te są wszystkożerne. Nie musimy więc oferować im jakiegoś szczególnego pokarmu. Wydaje się, że najlepiej będzie karmić ją głównie warzywami. Zapewnią one zwierzakowi niezbędne witaminy i składniki mineralne. Trzeba liczyć się oczywiście z tym, że świnki miniaturki mają naprawdę duży apetyt. Ich właściciel powinien mieć nad nimi kontrolę. Najlepiej karmić zwierzaka dwa razy dziennie, o stałych porach. Świnka miniaturowa powinna mieć stały dostęp do wody. W miesiącach wiosennych oraz letnich, dobrze byłoby zapewnić zwierzątku jakiś wybieg. Jeżeli nie jest to możliwe, zakupmy specjalne szelki i wyprowadzajmy świnkę na regularne spacery.

Świnki miniaturki to niesamowicie wdzięczne i wspaniałe zwierzątka. Są także bardzo inteligentne. Zanim jednak zdecydujemy się na ich zakup, musimy poznać ich wymagania. Tych na szczęście nie jest zbyt dużo. Najważniejsze jest to, aby świnkę karmić jak największą ilością świeżych warzyw. Musimy pamiętać o tym, że zwierzę to ma niepohamowany apetyt, który trzeba mieć pod stałą kontrolą. 

AUN