Pierwszym etapem, od którego powinniśmy zacząć zakładanie akwarium jest planowanie. Najważniejsze byśmy mieli jasno określony cel: wielkość akwarium, jego rodzaj oraz miejsce, w którym będzie stać. Są to pierwsze kroki, które stanowią bazę wyjściową do dalszych działań i zakupów. 

Rodzaje akwarium

Akwarium dla większości osób kojarzy się z posiadaniem dużej ilości rybek. Istnieje oczywiście taka możliwość i jest jak najbardziej do zrealizowania. Jednakże coraz większą popularnością cieszą się tzw. akwaria holenderskie. Składają się one głównie z roślin, a kilka rybek stanowi jedynie ozdobę.

Jednak skupiając się na akwariach z rybkami to można podzielić je na dwa rodzaje: słodkowodne oraz morskie. Dla osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z rybkami akwarium morskie nie jest najlepszym pierwszym wyborem. Jest to spowodowane przede wszystkim wysokimi kosztami. Dlatego znacznie lepszym wyborem będzie zdecydowanie akwarium słodkowodne. Jeśli zaś chodzi o sam kształt naczynia to mogą to być zarówno proste kształty, jak i z różnymi wypukłościami. Warto mieć jednak na uwadze, że zadbanie o akwarium o prostych kształtach jest znacznie łatwiejsze.

Osoby początkujące powinny wybrać mniejsze akwarium, dzięki czemu łatwiej będą mogły o nie zadbać, co wiąże się także mniejszymi wydatkami. Małe akwarium o pojemności 25 litrów będzie w sam raz. Faktycznie, jest to bardzo mały rozmiar, jednak może okazać się, że akwarium bardzo szybko się znudzi. W takim przypadku nie odczujemy boleśnie nakładów finansowych i strat. Jest to więc dość bezpieczne wyjście. W takim akwarium powinno znajdować się 5-6 rybek.

Dla powodzenia hodowli roślin i rybek w akwarium ważne jest także jego umiejscowienie –  najlepiej w zaciemnionym miejscu. Nie należy stawiać go ani na parapecie, ani przy grzejniku.

Mając już wszystkie elementy planu i zagospodarowania całości, można przystąpić do zakupu rybek oraz akwarium. Można to zrobić zarówno w stacjonarnym sklepie, jak i przez internet. Warto mieć na uwadze, że podczas zamawiania przez internet nikt nam nie doradzi. Warto w takim przypadku bardzo dokładnie wybierać. W sklepie stacjonarnym jest sprzedawca, który zapewne zna się na rzeczy (oczywiście warto to wcześniej sprawdzić). Elementami, które są istotne to przede wszystkim grzałka, filtr, pokrywa, termometr oraz czyścik do szyb.

Należy pamiętać, że rybek nie należy wpuszczać od razu. Akwarium musi postać przez kilka dni. Jest to okres minimum tygodnia. Po tym czasie rybki mogą się ”wprowadzać”.

Podsumowując, zakładanie pierwszego akwarium wiąże się ze sporym wydatkiem. Warto go zminimalizować i zakupić małe akwarium o pojemności 25 litrów wraz z kilkoma rybkami. Takie pozwoli nam sprawdzić, czy rzeczywiście akwarystyka jest naszą pasją.


MCZ