Strona główna Lifestyle Zwierzęta Najpopularniejsze rasy psów odpowiednie dla małych powierzchni

Najpopularniejsze rasy psów odpowiednie dla małych powierzchni

2599
0
buldog angielski
Niektóre rasy psów to z natury urodzone kanapowce - należy do nich popularny buldog angielski | fot.: stock.adobe.com

Choć pupil w domu to duża odpowiedzialność, posiadanie psiego przyjaciela z pewnością potrafi uszczęśliwić niejednego miłośnika zwierząt. Psiaki koją nerwy, a także dbają o to, byśmy nie spędzali całego dnia za biurkiem. Zanim jednak zdecydujemy się przyjąć zwierzę pod swój dach, warto rozważyć, czy rzeczywiście jesteśmy w stanie zaoferować nowemu członkowi rodziny zasłużoną szansę na szczęśliwe życie.

Jedną z najważniejszych kwestii do rozstrzygnięcia przed nabyciem pupila jest dopasowanie rasy (a tym samym wielkości oraz charakteru psa) do naszych możliwości. Wielu potencjalnych właścicieli nie posiada domu z ogrodem, ale na szczęście nie przekreśla to ich szans na zapewnienie futrzakowi odpowiednich warunków. Wśród rozmaitych ras psów znajdziemy bowiem także te przystosowane do życia na mniejszych przestrzeniach. Które popularne rasy psów są zatem najbardziej odpowiednie dla małych powierzchni i co je charakteryzuje?

Cocker spaniel angielski
Cocker spaniel angielski. Ten elegancki przedstawiciel spanieli wyróżnia się energicznością i pogodnym usposobieniem | fot.: stock.adobe.com

Nieduży piesek, mnóstwo miłości

Niektóre rasy psów to z natury urodzone kanapowce – należy do nich popularny buldog angielski. Te masywne, z pozoru groźnie wyglądające psy, to prawdziwe leniuchy, które z największą przyjemnością oddadzą się leżakowaniu. Mocno przywiązujące się do właścicieli buldogi angielskie należy jednak tresować od najwcześniejszych lat szczenięcych, ponieważ niewłaściwie kierowane mogą miewać skłonności do agresji. Podobne do buldogów gabaryty, a także umiłowanie do spędzania czasu na wygodnej kanapie, posiadają także mopsy. Ta osiągająca niewielkie rozmiary rasa również nada się do życia w mieszkaniu, choć decydując się na mopsa, warto zadbać o to, by ze względu na potencjalne problemy zdrowotne psiak nie wchodził zbyt często po schodach. Inną psią propozycję odpowiednią na mniejszą powierzchnię może stanowić cocker spaniel angielski. Ten elegancki przedstawiciel spanieli wyróżnia się energicznością i pogodnym usposobieniem. Jako pies o rozwiniętym instynkcie łowieckim potrzebuje dodatkowej tresury z zakresu posłuszeństwa, gdyż wyjątkowo interesujący trop potrafi całkowicie go rozkojarzyć.

Alternatywa dla alergika

Wśród psiaków nadających się do życia w mieszkaniu bądź mniejszym domku znajdziemy także coś dla osób cierpiących na alergię. Doskonałym wyborem dla potencjalnych właścicieli w tym przypadku będzie sznaucer miniaturowy. O tych wesołych, mocno przywiązujących się do człowieka psach mówi się, że są „wiecznymi szczeniakami”. Sznaucery uwielbiają zabawę, są energiczne i wymagają przynajmniej jednego intensywnego spaceru dziennie. Te urocze pieski mają wrodzone skłonności do dominacji, dlatego warto od szczenięcia odpowiednio socjalizować i tresować pupila. Inną rasą świetnie adaptującą się do życia w mieszkaniu dla alergików jest popularny yorkshire terrier. Choć nie należy on do typowych kanapowców, ze względu na niewielkie rozmiary dobrze odnajdzie się na mniejszej przestrzeni. Cechuje go waleczność i zaciętość, a charakterystyczny włos yorka wymaga starannej pielęgnacji.

Yorkshire Terrier
Rasą świetnie adaptującą się do życia w mieszkaniu dla alergików jest popularny yorkshire terrier | fot.: stock.adobe.com

Cechy charakteru i gabaryty niektórych psów sprawiają, że mieszkanie w bloku na szczęście nie jest przeszkodą w przygarnięciu pupila na stałe. Należy jednak pamiętać, że niezależnie od rasy czy rozmiaru każdy pies potrzebuje odpowiedniej ilości ruchu, by zachować pełnię zdrowia i dożyć późnych lat starości.


NNI