Sporo osób marzy o posiadaniu własnego akwarium. Nie ma się temu co dziwić, bo obserwacja rybek może naprawdę uspokajać. Niestety, posiadanie akwarium, zwłaszcza tego dużego, wiąże się z licznymi obowiązkami. Jeżeli dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z rybkami, warto byłoby zdecydować się na hodowlę najmniej wymagających gatunków. Na szczęście jest ich całkiem sporo. Każdy powinien więc znaleźć odpowiednie rozwiązanie dla siebie. 

Gupik pawie oczko, a może kardynałek chiński?

Wśród gatunków polecanych początkującym hodowcom na uwagę zasługuje gupik pawie oczko. Rybki te będą wymagały akwarium o pojemności minimum 30l. Niesamowicie istotną zaletą gupików jest to, iż rozmnażają się one w niezwykle prosty sposób. Co ciekawe, istnieje wiele odmian gupika pawie oczko. Wśród tych najbardziej interesujących wymienić można gupika moskiewskiego, gupika albinosa oraz gupika Endlera. Jest więc z czego wybierać. Gupiki są niesamowicie kolorowe, dlatego ich obserwacja sprawia wyjątkowo dużą radość. Kolejną interesującą rybką jest kardynałek chiński. Rybka ta, swoim wyglądem przypomina nieco gupika pawie oczko. Jest jednak nieco bardziej wymagająca. Najlepiej zakupić przynajmniej 7-8 kardynałków chińskich i umieścić je w akwarium o pojemności 50l. 

Neon czerwony, brzanka wysmukła, a może kirysek?

Neony czerwone prezentują się niesamowicie atrakcyjnie pod względem wizualnym. Jeżeli zależy nam jednak na ich hodowli, musimy posiadać akwarium o pojemności co najmniej 50 litrów. Najlepiej byłoby od razu postarać się o zakup przynajmniej ośmiu osobników. Neony czerwone nie przepadają za intensywnie oświetlonym akwarium i należy mieć tego świadomość. Poza tym, rybki te nie mają większych wymagań. Przydać może się jednak dobry filtr. Kolejna interesująca rybka nosi nazwę brzanki wysmukłej. Ona także najlepiej czuje się w grupie. Doskonałym pomysłem będzie zakupienie kryjówek, w których brzanki będą mogły się schować. Trzeba bowiem zdawać sobie sprawę z tego, iż jest to gatunek dosyć płochliwy. Kirysek to kolejna interesująca propozycja dla początkujących hodowców. Co ciekawe, kiryski najlepiej będą czuły się w niewielkim stadzie. Nie są to wymagające rybki, ale trzeba będzie zapewnić im przynajmniej kilka zakamarków oraz dobry filtr. Jeżeli nie wiemy, jakie dokładnie są potrzeby poszczególnych gatunków, poradźmy się osoby, która pracuje w sklepie zoologicznym. Wydaje się, że całkiem dobrym pomysłem będzie także zakup książki na temat hodowli rybek akwariowych. Pozwoli ona na usystematyzowanie podstawowej wiedzy. 

Istnieje całkiem sporo rybek, na których zakup mogą zdecydować się początkujący hodowcy. Wśród nich wymienić można między innymi kiryski, brzanki wysmukłe, jak również neony czerwone. Sporym zainteresowaniem cieszą się również gupiki pawie oczko oraz kardynałki chińskie. Wymienione gatunki nie są wymagające, co jednak nie oznacza, że nie mają żadnych potrzeb. Zdecydowana większość z nich potrzebuje akwarium o określonej pojemności, jak również specjalnych zakamarków. 

AUN