Na świecie jest więcej kotów mieszkających z ludźmi, niż jakiegokolwiek innych zwierząt domowych, nawet psów. Koty są małe, czyste, łatwe w utrzymaniu, nie trzeba ich zabierać na spacery i dają mnóstwo miłości i czułości. Rzućmy okiem na niektóre z najpopularniejszych ras kotów na świecie i dlaczego są tak popularne.

Dachowiec

Większość kotów w Polsce, a także na całym świecie, to dachowce, czyli koty nierasowe. Koty te łatwo się adaptują i mają z reguły dobry charakter. Są łatwe w pielęgnacji i na ogół zdrowe, dzięki czemu koszty pielęgnacji i wizyt u lekarza weterynarii są niskie. Rolnicy, sklepikarze i właściciele domów często decydują się na posiadanie tego sympatycznego kota, aby chronić swoje domy i sklepy przed myszami, szczurami i innymi szkodnikami.

kot dachowiec w łóżku
Większość kotów w Polsce, a także na całym świecie, to dachowce | fot.: stock.adobe.com

Pers

Kot perski jest jednym z najstarszych istniejących kotów domowych. Pochodząca z dzisiejszego Iranu, międzykontynentalna popularność persa jako zwierzęcia domowego rozpoczęła się już w XVII wieku, kiedy włoscy kupcy wprowadzili tę rasę do Europy. Koty perskie mają bardzo długą sierść. Ich piękne futro wymaga stałej pielęgnacji. Poza tym koty perskie są znane jako ciche, czułe i bardzo spokojne zwierzęta. To wyjaśnia ich popularność na całym świecie.

kot perski
Kot perski jest jednym z najstarszych istniejących kotów domowych | fot.: stock.adobe.com

Maine Coon

Istnieje wiele legend związanych z początkami rasy Maine Coon. Niektóre wczesne teorie fałszywie twierdziły, że Maine Coon jest efektem skrzyżowania kota i szopa. W rzeczywistości Maine Coon najprawdopodobniej pochodzi ze skrzyżowania kota domowego krótkowłosego z długowłosym kotem angorskim. Maine Coon to największa udomowiona rasa kotów. Dorosłe koty mogą osiągnąć długość do 120 centymetrów i wysokość do 41 centymetrów. Koty te są znane jako delikatne zwierzęta domowe i, w przeciwieństwie do wielu innych kotów, są bardzo przyjazne w interakcjach z dziećmi.

czarny maine coon
Maine Coon to największa udomowiona rasa kotów | fot.: stock.adobe.com

Ragdoll

Kot Ragdoll został wyhodowany przez znaną amerykańską hodowczynię kotów Ann Baker w latach 60. Jest genetycznie najbardziej spokrewniony z rasami perskimi i birmańskimi. Ragdoll to jeden z największych kotów domowych na świecie. W pełni dorosłe samice mogą ważyć  do 7 kilogramów, a samce nawet do około 9 kilogramów. Koty tej rasy są niesamowicie posłuszne i czułe w stosunku do ludzi. W przeciwieństwie do bardziej niezależnych ras udomowionych, Radgoll nienawidzi być sam i często podąża za swoimi właścicielami z pokoju do pokoju. Rasa ta jest również znana ze swojego słodkiego głosu. Niestety należy również do ras kotów o najkrótszej długości życia i rzadko żyją dłużej niż 15 lat.

Ragdoll
Ragdoll to jeden z największych kotów domowych na świecie | fot.: stock.adobe.com

Kot syjamski

Kot syjamski charakteryzuje się niebieskimi oczami w kształcie migdałów. Jego głowa jest trójkątna, uszy duże, a ciało długie, smukłe i muskularne. Koty tej rasy są serdeczne, towarzyskie, inteligentne i zabawne, często potrafią nauczyć się aportowania. Kot syjamski ma tendencję do poszukiwania interakcji międzyludzkich, a także lubi towarzystwo innych kotów. Wymaga uwagi i czasu na zabawę, więc jeśli jesteś w ciągłym ruchu, może to nie być odpowiednia rasa dla Ciebie.

kot syjamski
Kot syjamski charakteryzuje się niebieskimi oczami w kształcie migdałów | fot.: stock.adobe.com

Koty i ludzi zawsze łączyły szczególne relacje – kot domowy jest częścią życia ludzi od 9500 lat. Niektóre koty były czczone jako bogowie, inne powstrzymały rozprzestrzenianie się chorób, a niektóre były i są zwierzęcym towarzyszem życia, przynoszącym radość i szczęście swoim właścicielom. Między kotami a ludźmi istnieje więź, która trwa przez całe życie. Niezależnie od tego, czy szukasz kota ze schroniska, czy przedstawiciela jednej z najpopularniejszych ras kotów, okaż mu miłość i uwagę, na jaką zasługuje.


JBI