Interesujesz się kynologią? Jesteś przekonany, że znasz wszystkie rasy psów na świecie? Anioł, powiernik tajemnic, bratnia dusza, przyjaciel – wszystkie te wyrazy służą do określenia jednej istoty, tak bardzo podobnej do ludzi. Z pozoru mała część naszego społeczeństwa dostrzega ich ogromną rolę na tym świecie. Psów jest tak wiele i wciąż rodzą się nowe, a my wciąż głupio myślimy, że znamy je wszystkie. Czy jak zapytasz przechodnia na ulicy ile zna ras psów, jak myślisz jakie ci wymieni? Owczarka niemieckiego, labradora, buldoga, Golden retrievera, może jeszcze maltańczyka i na tym jego wiedza się skończy. Jednak oprócz psów nazywanych przez nas „zwykłymi” są także psy zdumiewające, rzadkie i równie fenomenalne jak te wymienione wyżej. Chyba czas bliżej je poznać.

Błękitnooki myśliwiec i pasterz

Catahoula leopard dog
Catahoula leopard dog pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, dokładnie z gminy Catahoula | fot.: stock.adobe.com

Niebieski hipnotyzuje zwłaszcza na morzu. Ale wcale nie trzeba jechać daleko w dal, aby zaznać ukojenia i spokoju. Wystarczy spojrzeć w niebieskie oczy Catahoula leopard dog! Nazwa tej rasy pewnie nic nie sugeruje, prawda? Jednak to nieustraszony, pewny siebie zwierzak, któremu nie brak energii. Jest inteligentny, szybko się uczy i lubi czasem postawić na swoim. Uparciuch. Obcy ludzie często nie wzbudzają jego zaufania, dlatego też w razie niebezpieczeństwa będzie starał się obronić swojego opiekuna – stąd nazywany jest pasterzem. Catahoula leopard dog pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, dokładnie z gminy Catahoula w stanie Luizjana. Został stworzony z psów bardzo wytrzymałych, doskonale nadają się do polowań i ochrony gospodarstwa. Co ciekawe, sam Roosevelt cenił potencjał i spryt tej rasy.

Śpiewak?

śpiewający pies z nowej gwinei
Śpiewający pies z Nowej Gwinei opanował trudną sztukę śpiewania | fot.: stock.adobe.com

Mówią, że to jeden z najrzadszych ras psów na świecie. Słyszałeś kiedyś śpiew psa? No właśnie. Śpiewający pies z Nowej Gwinei opanował trudną sztukę śpiewania. To jedna z ras psów pochodząca z Nowej Gwinei i jest blisko spokrewniona z dingo. Jest dzikim psem i zachowuje wiele cech pierwotnych odróżniających go od psa domowego. Wobec ludzi jednak z natury jest nieufny, nieobliczalny i nie lubi częstego dotykania. Niestety trudne jest dalsze rozmnażanie tych psów poprzez brak nowej puli genów.

Dredy? Nie tylko na ludzkich włosach!

komodor pies z dredami
Komodor. Mimo swojej egzotycznej i charakterystycznej urody są psami bardzo zrównoważonymi i spokojnymi | fot.: stock.adobe.com

Komodor to owczarek węgierski, ale nie taki zwykły. Dlaczego? Bo jego sierść wygląda jak dredy i sznury! Wygląda ona naprawdę niesamowicie i bardzo fascynująco. Mimo swojej egzotycznej i charakterystycznej urody są psami bardzo zrównoważonymi i spokojnymi. Nie potrzebują dużo uwagi swojego właściciela i nie przepadają za nadmiernym okazywaniem uczuć. Komondory są tak niesamowicie beztroskie, ponieważ jako najstarsza węgierska rasa psów była wykorzystywana do ochrony bydła i owiec. To naprawdę urocze i kochane zwierzęta!

Psy to niewątpliwe najbardziej niezwykłe istoty poruszające się na tej ziemi. Śpiewak, dredy, błękitnooki to nie jedyne wyjątkowe rasy psów, bo każda na swój określony sposób jest wspaniała. Szkoda tylko, że tak mało ludzi je zna. Może czas to zmienić? Dlaczego nie zwracamy szczególnej uwagi na te rasy psów? Przecież nie są gorsze czy wybrakowane, są tak samo ważne jak owczarki niemieckie czy Golden retrievery.  Jak wszystkie inne rasy psów również i one są bratnimi duszami i aniołami pilnującymi ludzi i innych istot. Szkoda tylko, że niedostrzeżonymi.

DGR