Koty domowe powszechnie kojarzą się z ciepłem i kocimi pieszczotami. Jednak nie wszystkie koty mają podobną wizję swojej obecności w domu. Które koty mogą przysporzyć domownikom niemałych problemów?

Każdy, kto decyduje się na kota w domu ma przed oczami wyobraźni widok pupila wygrzewającego się na kolanach, proszącego się o głaskanie i przytulającego się w nocy. O tym, że koty ciężko wychować wie każdy, kto miał z nimi choć przez chwilę do czynienia, ale ilość ciepła, jakie wnoszą w pełnie to rekompensuje. Jednak są rasy, z którymi kontakt może być wyjątkowo trudny, i które zdecydowanie do najłatwiejszych w wychowaniu, a także utrzymaniu nie należą.

dwa koty birmańskie na czarnym tle
Jako szczególnie łagodne, mało aktywne fizycznie koty, birmany dobrze przystosowują się do życia w domu, o ile w mieszkaniu jest wystarczająco dużo „bodźców” | fot.: stock.adobe.com

Potrzeba uwagi

Czasem zdarza się, że niektóre koty mają trudniejszy charakter, objawiający się wyjątkową agresją w stosunku do pozostałych domowników. Jednym z przykładów może być kot syjamski, który charakteryzuje się wyjątkową zmiennością nastrojów. Z reguły towarzyskie i przywiązujące się do właściciela, rozpieszczone z łatwością mogą sterroryzować cały dom. Podobnie zachowuje się koto abisyński, który wymaga ciągłej uwagi od domowników. Kiedy jego potrzeba nie jest zaspokojona wystarczająco, wówczas jego charakter dziczeje i może stać się trudny do okiełznania. Warto wspomnieć jeszcze o takich rasach jak kot somalijski, birmański, sfinks, czy hawański. Wszystkie je charakteryzuje niesamowita żywiołowość, energia i ciekawość świata. Są to oczywiście wspaniałe cechy, ale czynią z kotów wyjątkowych atencjuszy, co na dłuższą metę dla właściciela może być męczące. A bez odpowiedniej uwagi koty mogą stać się agresywne.

Kot Norweski Leśny
Kot Norweski Leśny. Ten kot ze względu na swoją długą i gęstą sierść wymaga regularnej i czasochłonnej pielęgnacji | fot.: stock.adobe.com

Trudy pielęgnacji

Częstym kłopotem w utrzymaniu kotów rasowych jest ich właściwa pielęgnacja i zdrowie, a co za tym idzie – nieraz bardzo duże koszta. Problemów może przysporzyć niezwykle popularny maine coon. Ten wyjątkowo duży kot ze względu na swoją długą i gęstą sierść wymaga regularnej i czasochłonnej pielęgnacji, w okresie linienia nawet codziennie. W przypadku zaniedbania mogą tworzyć się niebezpieczne dla skóry kota kołtuny, zaś luźną sierść będzie dostawała się w nadmiarze do jego żołądka. Problem ten dotyczy wszystkich ras kotów z sierścią długą bądź półdługą, np kot norweski leśny. Inną kwestią są choroby genetyczne charakterystyczne dla kotów rasów. Kot perski i kot brytyjski, ze względu na budowę czaszki, charakteryzującą się skróceniem pyszczka często zapadają na choroby górnych dróg oddechowych oraz choroby oczu i wady zgryzu. Maine coonom ze względu na swój rozmiar i wagę często grożą wady układu kostnego. Rasy pozbawione sierści, jak sfinks wymagają szczególnej pielęgnacji. Ich skóra produkuje duże ilości sebum, które ze względu na brak owłosienia osadza się na niej. Dlatego koty wymagają regularnej kąpieli w delikatnym szamponie. Również należy pamiętać o smarowaniu ich skóry odpowiednim kremem z filtrem UV chroniącym przed promieniami słonecznymi.

To tylko niektóre przykłady ras kotów domowych, które mogą przynieść pewne trudności w wychowywaniu i utrzymywaniu. Warto zanim zdecydujemy się na pupila sprawdzić dokładnie czym dana rasa się charakteryzuje i z jakimi ewentualnymi problemami może się wiązać.

APU