Pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Towarzyszy mu wszędzie, w domu i na wakacjach. Czasami jednak zdarza się, że nasze wyobrażenie o psie jest inne, niż rzeczywistość, a pies nie jest w stanie dostosować się do naszego trybu życia. Dlatego, decydując się na psa, warto zaznajomić się z podstawowymi cechami ras i dobrać dla siebie zwierzaka, który odpowiada nam pod względem upodobań i stylu bycia.

Co należy wziąć pod uwagę podczas wybierania psa

Przed kupnem lub adopcją psa warto zastanowić się, czego oczekujemy od naszego przyszłego czworonoga. Jeżeli spędzamy czas aktywnie, powinniśmy wybrać psa, który lubi ruch i bieganie. Osoby mniej aktywne powinny przemyśleć wybór „kanapowca”, który nie potrzebuje spędzać kilku godzin dziennie na spacerze. Pies, który będzie towarzyszem zabaw dzieci, musi mieć łagodny charakter, ale jednocześnie być towarzyski i lubić zabawę. Osoby, którym marzy się rasa zaliczana do „agresywnych”, muszą zapanować nad psem, w przeciwnym razie zwierzę będzie rywalizować z właścicielem o przywództwo.

Nie wolno zapominać również o potrzebach przyszłego pupila. Zapewnienie odpowiedniej przestrzeni, wygodnego legowiska dla psa, stałego kąta, gdzie będzie miał miskę z wodą i jedzeniem, a także odpowiednio dobrane zabawki dla psa i akcesoria pomogą w jego adaptacji do nowych warunków.

Jak wybrać odpowiednią rasę psa

Osoby, które cenią sobie ruch i chcą aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu, z pewnością zainteresują się owczarkami, takimi jak: owczarek niemiecki lub border collie. Są to psy bardzo inteligentne, wytrzymałe, wymagające zainteresowania i odpowiedniego treningu. Mogą stać się wiernymi towarzyszami niezliczonych  wypraw, jednak pozostawione same sobie znajdą ujście dla swojej energii i inteligencji, psocąc lub niszcząc przedmioty. Próby otwarcia lodówki lub włamanie do spiżarki to tylko drobne przykłady ich możliwości, dlatego wskazane jest zapewnienie im inteligentnych gadżetów w postaci mat węchowych, piłek. Psy uwielbiają się bawić! Zabawki dla psa Kong to faworyt wśród czworonogów.

Dla przyszłych właścicieli psów, którzy szukają wiernego towarzysza podczas oglądania ulubionych seriali oraz umiarkowanych spacerów, polecane są mniejsze rasy, takie jak buldog francuski, mops lub jamnik. Są to rasy niezwykle towarzyskie, ale lubiące wygodę, dlatego zapewnienie im wygodnego posłania jest sprawą priorytetową.

Jeżeli pies ma towarzyszyć zarówno dorosłym, jak i dzieciom, musi być towarzyski, wesoły, ale jednocześnie nie powinien przejawiać agresji. Takimi psami mogą być na przykład  teriery szkockie, yorkshire terrier (zwane popularnie yorkami) lub maltańczyki. Zwierzęta te wymagają jednak szczególnej pielęgnacji, ze względu na sierść i włos, dlatego nieodzowne będą szczotki i akcesoria do włosów dla psa.

A może adoptować kundelka?

Kundelki, czyli psy wielorasowe, mogą stanowić niespodziankę dla przyszłego właściciela. Ze względu na wiele ras i wymianę genów ciężko przewidzieć ich charakter. Najczęściej jednak otrzymują po swoich przodkach wszystko, co najlepsze, zwłaszcza inteligencję i – co przy niektórych czystych rasach jest często problemem – odporność i zdrowie. Zaadoptowany kundel potrafi również docenić swojego właściciela, łatwiej dostosowując się do panujących w nowym domu zwyczajów.

Materiał partnera