Pies to bardzo inteligentne zwierzę, który przy pomocy swojej mowy ciała może przekazywać właścicielowi wiele istotnych informacji. Dzięki nim można się dowiedzieć w jakim jest nastroju i jakie ma zamiary. Podpowiadamy, jak odczytywać mowę ciała psa.

Dlaczego warto nauczyć się mowy ciała psa?

Pies to niezwykle oddane i przyjacielskie zwierzę, mówi się, że jest najlepszym przyjacielem człowieka. Nauka mowy ciała pupila pozwala na umacnianie te więzi, a szybkie reagowanie na jego potrzeby sprawia, że ma on jeszcze więcej zaufania dla swojego właściciela. Obserwacja pomaga w rozwiązywaniu problemów wychowawczych, co pozwala na szybszą socjalizacje mniejszych psiaków. Psy okazują swój nastrój i zamiary na kilka sposobów, może to być mowa ciała lub wydawanie różnych dźwięków. Ustawienie głowy, ruchy ogonem, wyraz piska to wyraźne sygnały mówiące o samopoczuciu psa.

Radość i ekscytacja

Najoczywistszym przejawem radości u psa jest merdanie ogonem z boku na bok. Inne znaki świadczące o bardzo dobrym samopoczuciu to lekko rozchylony pysk, gładkie czoło oraz szeroko otwarte bądź przymknięte oczy. W takim stanie uszy psiaka powinny być rozluźnione. Zadowolony pies przemieszcza się wyprostowanych łapach i z reguły nie wydaje żadnych dźwięków. Podekscytowany pies również macha ogonem z boku na bok. Jednak w tym wypadku jest to ruch znacznie intensywniejszy, mogący doprowadzać do kręcenia się całego ciała zwierzęcia. W tym stanie pies może wydawać kilka rodzajów dźwięków, są to: szczekanie, dyszenie i popiskiwanie. W czasie ekscytacji pupil może kręcić się w kółko, a nawet podskakiwać. Takie sytuacje zdarzają się między innymi gdy stęskniony pies wita się ze swoim właścicielem zakończeniu dłuższego okresu rozłąki.

Nerwy i stres

Zestresowany pies ma szeroko otwarte oczy z wyraźnie widocznymi białkami. W takiej sytuacji stara się odwracać głowę od niepokojącego się bodźca. Jego ogon jest podkulony, a uszy położone. Podczas odczuwanego stresu pies porusza się na ugiętych łapach i stara się być niezauważony. Niepokój sprawia, że opisywane zwierzę stawia uszy do góry i marszczy czoło. Często towarzyszy temu charakterystyczne zamieranie w bezruchu i oczekiwanie na dalszy rozwój wypadków.

Negatywne emocje

Podobnie jak inne zwierzęta psy mają swoje metody na okazywanie negatywnych emocji w tym złości. Agresywny pies może pokazywać zęby, pochyla łeb, głośno szczęka i intensywnie wpatruje się niepokojący go cel. Część opisywanych zwierząt zadziera ogon do góry i jeży futro, co ma na celu odstraszenie przeciwnika. Kolejną emocją okazywaną przez psy jest frustracja. Ta może się objawiać takimi zachowaniami jak: piszczenie, szczekanie oraz podskakiwanie. Jego uszy mogą być postawione i nie reagować na komendy. Ma to na celu zwrócenie na siebie uwagi właściciela.

Poprawne odczytywanie mowy ciała psów znacznie ułatwia spełnianie ich potrzeb i czyni je szczęśliwymi. Właściciele posiadający tą umiejętność mogą szybko wyeliminować niepokojące lub stresujące bodźce z otoczenia pupila. Takie postępowanie to doskonały sposób na umacnianie więzi pomiędzy psem a człowiekiem.

TNE