Strona główna Lifestyle Zwierzęta Jak właściwie zadbać o swojego zwierzaka podczas fali letnich upałów?

Jak właściwie zadbać o swojego zwierzaka podczas fali letnich upałów?

58
0
pies na plaży
Należy zawsze pamiętać o tym, aby nasz zwierzak miał zawsze dostęp do świeżej wody | fot.: stock.adobe.com

Czyli, jak sprawić, aby nasz czworonożny przyjaciel czuł się komfortowo podczas wysokich temperatur.

Jak pies ochładza swój organizm?

Człowiek z ochładzaniem swojego ciała radzi sobie doskonale poprzez działanie gruczołów potowych, jest to tzw. termoregulacja fizjologiczna, powiązana z odruchami bezwarunkowymi. Mamy również inne metody na schłodzenie się, takie jak: stosowne ubieranie się do panującej pogody, czy też unikanie przebywania na słońcu w godzinach szczytu. Niestety, ale psy nie mają tak doskonałych wzorców zachowania się, gdy jest im gorąco, gdyż ich gruczoły potowe są umiejscowione jedynie na łapkach, między opuszkami palców. Jest to zbyt mała powierzchnia, aby dostatecznie ochłodzić ich organizm. Co prawda, są wyposażone w dodatkowy mechanizm wytracania temperatury, jakim jest dyszenie. Natomiast podczas rekordowych temperatur i to może się okazać niewystarczające. Szczególnie narażone na udary i przegrzania są psy ras o skróconych pyskach, takie jak: buldogi, boksery, mopsy, a także szczenięta oraz psy starsze i chore. Dlatego one wymagają szczególnej opieki człowieka.

Woda, jako podstawa zapobiegania przegrzania i udarom psów

Należy zawsze pamiętać o tym, aby nasz zwierzak miał zawsze dostęp do świeżej wody. Pies, tak samo jak człowiek odwadnia się. Podczas wysokich temperatur, wypija o wiele więcej wody, więc naszym zadaniem jest ciągłe kontrolowanie, czy, aby na pewno zwierzę wciąż ma się czym nawadniać. A podczas wychodzenia na dłuższe spacery wskazane jest, by tę wodę zabrać ze sobą dla naszego czworonoga, jak i dla nas. Unikaj także używania kagańca, gdyż z nim pieskowi bardzo trudno się oddycha.

Lepiej zostań w domu!

Tak, podczas żaru lejącego się z nieba, nie warto wychodzić na słońce, jest to niezdrowe i dla nas i dla naszego zwierzaka. Należy zmienić nieco pory spacerów, chodzić na nie wczesnym rankiem i wieczorem, gdy temperatura nie jest tak wysoka. Nie zalecane jest również uprawianie psich sportów, lub zabieranie ich na wspólne bieganie. Musimy także, dobrze dobrać powierzchnię po której chodzi nas pies. Nie powinien to być asfalt, gdyż on najszybciej się nagrzewa i jest mało komfortowy w użytku przez nasze zwierzaki, gdyż zwyczajnie parzą ich opuszki łap, co w dłuższej mierze może prowadzić do całkowitego ich uszkodzenia. Aby sprawdzić, czy powierzchnia, po której ma iść nasz czworonóg jest bezpieczna, należy przytrzymać ją dłonią przez co  najmniej pięć sekund. Jeśli nie parzy nas, to i dla naszego psiaka jest to teren odpowiedni do spaceru. 

Nie zostawiaj psa w samochodzie!

Temat ten jest Ci na pewno dobrze znany, gdyż podczas wysokich temperatur wszędzie trąbi się o tym, aby nie zostawiać psa na pastwę losu w samochodzie, którego temperatura może podnieść się do naprawdę niebezpiecznego poziomu. Nie ważne, czy zostawisz uchylone okno, czy też nie. Samochód wciąż będzie się nagrzewał. Pies nie potrafi krzyczeć, ani wybić szyby, więc jedyne co mu zostanie to umieranie w męczarniach. Więc, jeśli widzisz psa zamkniętego w tej śmiertelnej pułapce, to natychmiast reaguj. Dzwoń na straż miejską/policję, albo po prostu wybij szybę i uratuj psu życie.

Stosowanie się do powyższych rad nie tylko umili naszemu pupilowi okres letni, ale również ułatwi mu życie i pozbawi nas jakichkolwiek kłopotów. To nie jedyne wsparcie podczas upałów, gdyż dodatkowo możesz zaopatrzyć się w matę chłodzącą, która świetnie sprawdzi się w domu jak i w ogrodzie. Możesz także zakupić kamizelkę chłodzącą, która będzie wybawieniem dla pieska podczas spacerów. 

 Jeśli według Ciebie, ktoś nieodpowiednio zachowuje się w stosunku do zwierzęcia, nie czekaj, reaguj!

Myśl nie tylko o swoim pupilu, ale także o innych. Być może Twoje rady przydadzą się jakiemuś właścicielowi czworonoga, który nie do końca wie jak obchodzić się z nim podczas lata.

Wesprzyj matą chłodzącą lub kamizelką psy z pobliskiego schroniska! Z pewnością im się przydadzą.

WWI