Dziwna zmiana zachowania u Twojego pupila może świadczyć o jakiejś przykrej dolegliwości. Niestety, zwierzę to nie człowiek – nie powie, co w danym momencie mu doskwiera. Jedynym sposobem rozpoznania infekcji jest obserwacja zachowania kota. Niekiedy objawy wyraźnie wskazują na charakter dolegliwości, innym razem źródło problemu jest trudne do ustalenia.

Osowiałość

Choć koty generalnie lubią spać – przesypiają nawet 18 godzin na dobę – wykazują również znaczącą aktywność. Jeśli Twój kot od jakiegoś czasu niechętnie podnosi się z legowiska, nie reaguje tak jak zwykle na pieszczoty, jest apatyczny i osowiały, może to oznaczać, że właśnie przechodzi jakąś infekcję. Do ustalenia jej charakteru potrzebna będzie dalsza obserwacja. Wiele mówi się też o emocjonalnym stanie kotów – osowiałość może być spowodowana silnymi, negatywnymi przeżyciami (np. u kotki po oddaniu kociąt).

Brak apetytu

Koty to zwierzęta charakterne i odmawianie posiłku nie należy u nich do rzadkości, zwłaszcza gdy akurat mają ochotę na coś innego niż proponowana przez nas karma. Niemniej jednak, kiedy jedzenie nie znika z miski przez kilka dni, a kot zaczyna tracić na wadze, można domyślać się, że problem tkwi gdzie indziej. Przyczyną może być tu pospolita robaczyca albo inne problemy z układem pokarmowym. Niekiedy niechęć do jedzenia może wskazywać też na trudności związane z układem moczowym. Warto obserwować zwierzę, a w razie wątpliwości jak najszybciej skonsultować się z weterynarzem. Zbyt długa głodówka może doprowadzić do nieodwracalnych zmian dla kociej wątroby.

Agresja

Niecodzienne zachowanie, takie jak gryzienie czy drapanie właściciela, może być również znakiem toczącej się choroby lub odczuwanego przez pupila bólu. Przykładem mogą być tutaj choroby zębów i przyzębia – kot może wtedy stać się nieprzewidywalny i reagować na dotknięcie w sposób bardzo agresywny. Zmiana zachowania może wskazywać również na zaburzenia behawioralne, dlatego wymaga obserwacji i – w przypadku gdy zachowanie nie ulega poprawie – konsultacji ze specjalistą. 

Wokalizacje

Twoją uwagę może zwrócić również głośne lub częstsze miauczenie albo charakterystyczne wokalizowanie. Podobnie jak w innych przypadkach, może ono wskazywać na dolegliwości o różnym podłożu. Takie dźwięki mogą towarzyszyć dolegliwościom bólowym, np. przy kocich chorobach pęcherza i układu moczowego. Wokalizacja to również sposób na stres u kota. Z innych przyczyn wskazuje się np. na podwyższone ciśnienie lub nadczynność tarczycy. U starszych kotów wokalizowanie może być przejawem demencji.

Jak widać, koty na różne sposoby dają nam znać o swoich dolegliwościach. Nie bagatelizujmy tych zachowań, tylko konsultujmy nasze wątpliwości ze specjalistą. Warto również zadbać o jakościowe karmy dla naszych pupili, które poprawią ich odporność i dostarczą niezbędnych makro- i mikroskładników. Dietę kotów można wzbogacać też suplementami, które pozwolą uniknąć typowych kocich przypadłości (np. chorób nerek). Jakościowe suplementy dla kotów znajdziesz w sklepie Primavera.

Materiał partnera zewnętrznego