Dieta psa wpływa na jego zdrowie, kondycję i poziom energii. Pewnie nie raz zauważyłaś też, że zmiana karmy może odbić się (pozytywnie lub negatywnie) na stan sierści. Dlatego tak ważne jest, by dieta Twojego pupila była zbilansowana i dostarczała mu niezbędnych składników odżywczych. Jedzenie domowe nie zapewni Twojemu psu odpowiednich proporcji makroskładników, mało kto ma jednak możliwości na czasochłonną dietę BARF. Pozostaje więc gotowa karma dla psa. Sucha, czy mokra? Co będzie lepsze dla Twojego pupila? Choć karma sucha jest tańsza i zazwyczaj można ją łatwiej przechowywać, zdaniem wielu, na tym kończą się jej zalety. Karma mokra, choć jest nieco droższym sposobem żywienia psa, będzie za to najlepszym wyborem dla zapracowanej opiekunki psa, która chce zapewnić swojemu ulubieńcowi zbilansowaną dietę dostosowaną do jego potrzeb. Dlaczego jednak karma mokra będzie najlepszym wyborem dla każdego psa?

Karma mokra – sprzymierzeniec w profilaktyce psiej otyłości

Twój pies to prawdziwy łakomczuch? Obawiasz się, że przez pandemię wasze spacery są zbyt krótkie? Nie masz czasu na zapewnienie pupilowi odpowiedniej dawki ruchu? A może masz pieska rasy małej lub miniaturowej i każde dodatkowe pół kilograma ma znaczenie?

Karma mokra zapewni Twojemu psu poczucie sytości. Karma sucha jest bardziej kaloryczna od mokrej, co oznacza, że prawidłowa porcja karmy suchej będzie mieć mniejszą objętość niż porcja karmy mokrej o tej samej objętości. Skutek? Twój pies nie będzie chodził głodny, a odchudzanie nie będzie aż tak bolesnym procesem, jakby się mogło wydawać.

Jaka karma ma najlepszy skład?

W większości przypadków sprawdza się zasada, że im prostszy skład, tym lepiej. Podczas gdy skład karmy suchej bywa często niezrozumiały dla przeciętnego człowieka, tak dobre karmy mokre mają najczęściej przejrzystą i łatwą do zrozumienia etykietę. Mięso, dodatek warzyw i witaminy – tak wygląda skład większości karm Dolina Noteci Premium czy Brit Care. Szczególnie polecamy Ci karmy mokre, na których etykiecie znajdziesz dokładnie wyszczególnione rodzaje mięsa: jagnięcina, cielęcina, serca wołowe, czy wątróbka z królika brzmią o wiele lepiej niż „mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego” z etykiety marketowej karmy suchej.

Wielkość psa ma znaczenie – wybierz karmę mokrą odpowiednią dla małego, średniego i dużego psa

Czy wiesz, że wielkość psa przekłada się na jego potrzeby żywieniowe? Dłuższy lub krótszy przewód pokarmowy, zapotrzebowanie energetyczne, czy większe ryzyko wystąpienia niektórych chorób (u psów ras większych będzie to na przykład dysplazja stawów biodrowych), sprawia, że choć psy wszystkich ras należą do tego samego gatunku i ogólne wytyczne żywieniowe będą podobne, to dobrym pomysłem będzie spróbowanie karmy skomponowanej z myślą o potrzebach konkretnej grupy psów.

Duże znaczenie ma także wybór opakowania. Karma mokra dla psa to najczęściej saszetka lub puszka. Choć często mówi się, że mokre karmy są trudniejsze w przechowywaniu, jest to coraz częściej błąd. Karmy mokre dla psów możesz kupić w pakietach porcji, np.: 10x150g. Nie musisz martwić się przechowywaniem, kiedy saszetka lub puszka to pełna porcja, która ląduje w misce Twojego psa.

Mokra karma dla psa w każdym wieku

Czy wiesz, że potrzeby żywieniowe psów zmieniają się z wiekiem? Szczeniaki i młode psy potrzebują karmy o zwiększonej kaloryczności, mają też zwiększone zapotrzebowanie na białka.

Inne są potrzeby psów dorosłych – często potrzebują one suplementacji w ramach profilaktyki. Dobrym rozwiązaniem będą wtedy karmy mokre z linii funkcjonalnych.

Karma mokra dla psa o specjalnych potrzebach

Dla niektórych już wybór karmy dla psa w pełni zdrowego jest wyzwaniem, czasami jednak jest potrzebna karma dla pupila na specjalnej diecie. Nadwrażliwość na konkretne składniki, alergie, czy choroby sprawiają, że potrzebna jest karma, która spełnia najbardziej surowe wymagania.

Dobra mokra karma dla psa, np. Dolina Noteci, Farmina, Fish4dogs, czy Wiejska Zagroda zwykle spełniają podstawowe założenia zdrowej diety dla psa. O wiele łatwiej jest znaleźć karmy dla psów bezzbożowe czy bez kurczaka mokre niż suche. Masz pewność, że karma, którą wybrałaś, dostarcza wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

Nie bez znaczenia jest także intensywny smak mokrej karmy. Kawałki krokietów w sosie i musów są o wiele bardziej zachęcające niż suche chrupki. Będzie to mieć szczególne znaczenie, jeżeli szukasz karmy dla psa seniora.

Karma dla psów o wrażliwym układzie pokarmowym może być rozwiązaniem, jeżeli Twój pies nie jest chory, ale źle toleruje zwykłe, suche karmy.

Materiał partnera