Strona główna Lifestyle Zwierzęta Dlaczego kocia karma musi bazować na mięsie?

Dlaczego kocia karma musi bazować na mięsie?

361
0
szylkretowy kot nad miską
Kot nie może przejść na wegetarianizm również z tego powodu, że posiada bardzo krótki układ pokarmowy | fot.: stock.adobe.com

Aby kot żył długo i cieszył się dobrym zdrowiem, należy go odpowiednio karmić. To nie jest wcale taka banalna kwestia. Koty mają bowiem bardzo specyficzne wymagania. Przede wszystkim są bezwzględnymi mięsożercami. Dlaczego kocia karma musi bazować na mięsie? Analizujemy skład karmy dla kotów.

Koci mięsożerca

Zastanówmy się co je dziki kot. Najchętniej sięga po myszy i inne gryzonie, ewentualnie ptaki, o ile  możliwe jest ich upolowanie. Zjada je najczęściej w całości, a więc nie oddziela mięsa od wnętrzności, skóry i kości. Podobnie powinna zatem wyglądać dieta kota domowego. Karmy dla kotów powinny posiadać mniej więcej 60-70 procent mięsa, w tym nie tylko czystą pierś z kurczaka albo polędwicę wołową. Istotne są również podroby, w tym serce, nerki i inne. Pewne składniki roślinne mogą ułatwiać kotu trawienie, ale nie powinno ich być zbyt dużo. To ewentualnie domieszka, a nie zasadnicza część karmy dla kotów.

Krótki układ pokarmowy

Kot nie może przejść na wegetarianizm również z tego powodu, że posiada bardzo krótki układ pokarmowy. W jego organizmie nie zachodzi zatem długi proces trawienia. Z tego względu nie może spożywać takich samych pokarmów jak pies lub człowiek, którzy po prostu posiadają zupełnie inną budowę anatomiczną. Dodatkowo koci organizm nie produkuje enzymów trawiennych, które potrafiłyby strawić produkty roślinne. W efekcie karmienie kota warzywami, owocami lub zbożem może zakończyć się różnorodnymi dolegliwościami żołądkowymi. Właśnie dlatego dobre karmy dla kotów bazują niemal wyłącznie na mięsie.

Tauryna wspomaga trawienie

Nie jest jednak tak, że karmy dla kotów powinny być pozbawione jakichkolwiek dodatków. Dobrym składnikiem jest na przykład tauryna. To aminokwas, którego kot nie wytwarza naturalnie w swoim organizmie. Należy więc dostarczać go w odpowiednim pożywieniu. Tauryna występuje naturalnie w mięsie, rybach i owocach morza. Nie znajdziemy jej jednak w produktach roślinnych. Tauryna pomaga strawić tłuszcze, a jednocześnie dba o dobry wzrok i serce kota. To również przeciwutleniacz, dzięki któremu kot rzadziej zapada na różnorodne choroby.

Karma sucha czy mokra?

No i pozostaje pytanie, jaką karmę warto stosować? Najlepiej jednocześnie dobierać karmę mokrą i suchą. Ta pierwsza powinna być stosowana raz-dwa razy dziennie jako baza żywienia. Karmę suchą należy natomiast traktować jako przegryzkę między kolejnymi posiłkami. Karma mokra jest bardzo ważna, ponieważ dostarcza kotu również odpowiednią ilość płynów. To jest szczególnie istotne w odniesieniu do kotków, które nie przepadają za piciem wody.


Materiał partnera zewnętrznego