Strona główna Lifestyle Zwierzęta Akwarium – jak o nie zadbać?

Akwarium – jak o nie zadbać?

870
0
akwarium w domu
Podstawą dbania o nasz "prywatny ocean" jest zapewnienie rybkom odpowiednich warunków | fot.: StockAdobe.com

Posiadanie zwierzaka to świetne rozwiązanie dla osób samotnych. Nie każdy ma jednak ma czas na długie spacery z psem, czy zabawę z kotem. Dlatego wiele osób decyduje się na zakup rybek akwariowych. Zdecydowanie łatwiej się nimi opiekować, ponieważ nie potrzebują tyle uwagi, co inne zwierzęta. Należy jednak pamiętać o regularnej wymianie wody i karmieniu. Co jeszcze trzeba wiedzieć przed podjęciem decyzji o zakupie rybek?

Jak dbać o akwarium z rybkami?

Aby akwarium stało się prawdziwą ozdobą pomieszczenia trzeba należycie dbać o każdy jego element, czyli rybki, rośliny oraz wodę. Podstawą dbania o nasz „prywatny ocean” jest zapewnienie rybkom odpowiednich warunków. Przede wszystkim trzeba się dowiedzieć, czy gatunek, na który się decydujemy żyje w stadach. Jeżeli tak, powinniśmy zadbać o to, by kupić przynajmniej 4-6 osobników. Kolejnym istotnym krokiem jest karmienie. Dzienną dawkę żywieniową najlepiej jest podzielić na 2 – 3 porcje. W przypadku nasypania zbyt dużej dawki pokarmu na raz, może on opaść na dno i zacząć się rozkładać. To z kolei doprowadzi do zanieczyszczenia wody. Istotne jest również, by przynajmniej raz w ciągu dnia sprawdzić, czy z rybkami jest wszystko w porządku. Powinny być żwawe, energiczne i nie zdradzać żadnych objawów choroby.

Kolejnym ważnym elementem w dbaniu o to, by nasi podopieczni mieli komfortowe warunki życia jest regularne czyszczenie filtra. Powinno się go opłukiwać przynajmniej raz na trzy miesiące. Pamiętajmy jednak o tym, by używać do tego wody z akwarium, tak by nie zniszczyć dobrych bakterii. Jeżeli chodzi o roślinki to należy je podcinać, a niekiedy nawet usuwać, ponieważ mogą się nadmiernie rozrosnąć. Najważniejsze, by pozbywać się żółkniejących i gnijących roślin. Aby zachować estetyczny wygląd akwarium należy również pozbywać się glonów porastających jego ściany. Warto zaopatrzyć się w odmulacz, który będzie oczyszczał kamyki. W przypadku, kiedy go nie posiadamy, powinniśmy raz na tydzień zruszyć podłoże, a przynajmniej dwa razy w miesiącu przepłukać je pod bieżącą wodą.

Co z tą wodą?

Aby rybki były zdrowe i miały dobre samopoczucie warto pamiętać o zachowaniu odpowiedniej temperatury wody. Powinna ona wynosić 20 – 25 stopni Celsjusza. Do bardzo ważnych elementów zalicza się również wskaźnik pH, który w optymalnych warunkach oscyluje między 6,5, a 7,5. W celu określenia pH wody należy włożyć do niej specjalny tester dostępny do kupienia w sklepie zoologicznym bądź akwarystycznym. Dobrze jest także zaopatrzyć akwarium w filtr, który będzie dodatkowo utleniał wodę, co sprawi, że rybkom będzie się lepiej oddychało. W przypadku braku takiego urządzenia należy wymieniać 1/3 wody co najmniej raz na tydzień.

Podsumowując, opieka nad rybkami i dbanie o akwarium wydaje się na pozór dziecinnie prosta. Wymiana wody, oczyszczenie kamyków raz na jakiś czas i wsypywanie pokarmu – nie są to wyczynowe trudności. Należy jednak pamiętać o regularności i dokładności, ponieważ to właśnie one są kluczem do posiadania perfekcyjnego akwarium.


JNE