Schroniska są pełne porzuconych zwierząt. Problem bezdomności zwierząt wciąż jest poważny. Jednym ze sposobów na poprawę losu porzuconych zwierząt jest adopcja. Nie można jednak zapominać, że adoptowanie zwierzęcia to wielka odpowiedzialność. Z zabraniem do domu psa lub kota związany jest cały szereg obowiązków oraz pewnych wydatków. Jeśli jednak zdecydowaliśmy się na adopcję, należy się do niej odpowiednio przygotować.

Od czego zacząć?

Przede wszystkim powinniśmy określić, jakiego zwierzaka chcemy zaadoptować i jakie warunki jesteśmy w stanie mu zapewnić. Jeżeli prowadzimy spokojny tryb życia, dobrym wyborem są  starsze psy, które mają mniejszą szansę na adopcję. Nie potrzebują one już tak dużo ruchu, więc spacery nie muszą być aż tak częste. Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest również kot, który będzie nam dotrzymywał towarzystwa w zaciszu domu. Jeżeli jednak lubimy aktywność fizyczną i dużo czasu spędzamy na świeżym powietrzu, lepiej wybrać zwierzaka, który tak jak my potrzebuje dużo ruchu. Dzięki takim wspólnym wyjściom szybko uda nam się zbudować więź i poznać się wzajemnie.

Jakie warunki trzeba spełnić?

Gdy już wybraliśmy psa lub kota, którego chcemy adoptować, pozostaje nam jeszcze spełnić kilka warunków. Część schronisk ostrożnie podchodzi do adopcji psów, które mogą przejawiać agresję. W takiej sytuacji konieczne są wizyty, w trakcie których zapoznajemy się ze zwierzęciem. Jeżeli nie ma żadnych przeciwskazań, możemy przystąpić do rozpoczęcia procesu adopcyjnego. Należy pamiętać, że adopcji mogą dokonać wyłącznie osoby pełnoletnie. W dniu odbioru psa trzeba mieć przy sobie dowód osobisty, obrożę oraz smycz. W przypadku kota konieczny będzie transporter.

Procedury adopcyjne wymagają podpisania umowy, która nakłada na nas określone obowiązki. Jeden z najważniejszych zapisów dotyczy sterylizacji. Bardzo często jednak ten obowiązek realizuje schronisko. W umowie zawarte są również informacje dotyczące opieki weterynaryjnej, zapewnienia odpowiednich warunków oraz właściwego traktowania zwierzęcia. Jesteśmy też zobowiązani do poinformowania schroniska o uciecze zwierzęcia lub jego oddania z powrotem do przytuliska, gdy nie jesteśmy w stanie dalej sprawować nad nim opieki. Zapisy umowy adopcyjnej mają charakter standardowy, warto jednak wziąć sobie je do serca. Opieka nad zwierzakiem ze schroniska wymaga odpowiedzialności i cierpliwości. Pies lub kot to nie zabawka do głaskania, a istota żywa, która potrzebuje właściwego traktowania. Jeżeli wydaje się nam, że mniej problemów jest z kotem, to nie zawsze jest to prawda. Część kotów w schroniskach może być na przykład lekko zdziczała, opieka nad nimi będzie więc szczególnie wymagająca, ponieważ nie są przyzwyczajone do częstego kontaktu z człowiekiem. Oczywiście znajdziemy także koty spragnione kontaktu. Wszystko zależy od naszej otwartości i szczerości z pracownikami schroniska. Wówczas możemy liczyć na pomoc i wskazanie dopasowanego do naszych potrzeb zwierzęcia.

Adopcja zwierzaka to ogromna odpowiedzialność. Nie zapominajmy, że zwierzęta muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki, włącznie z opieką weterynaryjną. Sama opieka, zwłaszcza na początku, będzie wymagała od nas dużo cierpliwości i wyrozumiałości. Jednak mimo pewnych niedogodności czy początkowych trudności, przygarnięcie zwierzęcia ze schroniska to dobra decyzja.

JBA