O Wenecji krąży wiele legend, mówi się, że jest to miasto zakochanych, które z pewnością warto odwiedzić. Spacery po licznych mostach i alejkach, oglądanie tradycyjnych masek i wieżą na placu św. Marka – tego nie można sobie odpuścić. Jednak zwiedzając Wenecję samemu, warto dobrze przemyśleć plan wycieczki i pamiętać o kilku miejscach.

Jak dostać się do Wenecji z Polski?

Chcąc dostać się do Wenecji, w pierwszej kolejności trzeba określić środek transportu, którym się tam dostaniemy. Jest to dość popularny kierunek podróży, dlatego można się tam dostać bez przesiadek z kilku miast w Polsce. Przede wszystkim warto rozważyć wylot samolotem. Z lotniska we Włoszech, można dojechać do samego miasta autobusem wycieczkowym.

Zwiedzanie Wenecji – o czym pamiętać?

Będąc już u celu swojej podróży, należy zdecydować w jaki sposób będzie się zwiedzać miasto. Przede wszystkim można się zdecydować na korzystanie z autobusów wodnych. Cała Wenecja połączona jest siecią tego typu pojazdów, a przystanki są bardzo dobrze oznakowane. Jednak miasto jest tak piękne, że szkoda poświęcić zbyt dużo czasu na podziwianie go z wody. Ponadto jest to dość droga propozycja. Jak wszystko… trzeba podkreślić, że ceny w Wenecji są dość wysokie. Warto jednak, zdecydować się chociaż na chwilę pływania np. gondolami.

Jeśli ktoś, chce się zatrzymać w Wenecji na noc, aby np. móc wziąć czynny udział w jej nocnym życiu i nie chce dojeżdżać, musi się liczyć z koniecznością poniesienia dość dużych wypadków. Większość baz noclegowych, dostępnych na terenie miasta, jest o wiele droższa niż cały tydzień w hotelach w innych, popularnych miejscach. Tańsze rozwiązanie proponują hostele. Jednak oferują one pokoje o dużo niższym standardzie. Szukając dłużej, można też znaleźć mieszkania na łodzi.

Praktyczne wskazówki na temat zwiedzania Wenecji

Pierwszym problemem, na który warto zwrócić uwagę są toalety publiczne. W Wenecji bardzo ciężko jest je znaleźć, ponadto za wstęp trzeba zapłacić monetami Euro lub specjalnymi żetonami. Dużo lepszym rozwiązaniem, jest korzystanie z toalet w restauracjach, w których się je. Są one tam bezpłatne.

Dużą pułapką może się także okazać jedzenie w restauracjach. Koszt zamówionego dania czy napoju, w większości przypadków nie jest równoznaczny z możliwością zjedzenia zamówionego dania przy stoliku. Za krzesełko trzeba dopłacić i to w większości przypadków więcej niż warte jest jedzenie.

Z uwagi na mnóstwo schodów, wąskich uliczek itd. można śmiało powiedzieć, że Wenecja nie jest dobrym miejscem na wakacje z dziećmi w wózku lub z osobą niepełnosprawną. W takim wypadku lepiej skorzystać z gondoli.

Jeśli chodzi o atrakcje, które warto zobaczyć będąc w Wenecji, z pewnością warto zwrócić uwagę na: Plac św. Marka, Canale Grande, Most Westchnień, Rialto, Pałac Dożów, Bazylika św. Marka itd.

Wenecja to piękne miasto, które z pewnością warto zwiedzić. Trzeba jednak pamiętać o bardzo wysokich cenach.


AKU