Wakacyjny wyjazd ze znajomymi może być niezapomnianą przygodą, szczególnie jeśli będzie to pływanie łódką po pięknych, malowniczych polskich akwenach. Oczywiście pływanie po jeziorach czy portach morskich nie musi obejmować całego wyjazdu, a będzie jedynie jego atrakcyjnym elementem – należy jednak pamiętać o kilku szczegółach oraz przepisach, których warto przestrzegać. Dzięki temu nic nie zakłóci wakacyjnego odpoczynku w gronie znajomych.

Pływanie po akwenach – uprawnienia

Zanim zdecydujemy się na wczasy pod żaglami, należy sprawdzić, jakie uprawnienia należy w tym celu posiadać. Jeśli elementem wakacyjnego wyjazdu ma być wypożyczenie kajaków, rowerków wodnych czy łódź wiosłową, nie musimy posiadać żadnych uprawnień. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku wypożyczenia żaglówki o długości maksymalnej kadłuba do 7,5 metra czy motorówkę z silnikiem o mocy mniejszej niż 10 kW (13 KM), a także popularnych skuterów wodnych – aby wypożyczyć taki sprzęt nie musimy posiadać żadnych uprawnień, nawet karty pływackiej. Wystarczy jedynie, aby umowę wynajmu podpisała osoba pełnoletnia. W przypadku jachtów lub motorówek o większej długości i mocy, wymagane jest posiadanie patentu żeglarskiego lub patentu sternika motorowodnego. Warto pamiętać o tym, że nawet wypożyczając sprzęt niewymagający specjalnych uprawnień, powinniśmy mieć chociaż minimalne pojęcie odnośnie tego, w jaki sposób sterować czy reagować na zagrożenia. Dla laika nawet sterowanie kajakiem może okazać się znacznie trudniejsze, niż początkowo się wydaje.

Wyposażenie łodzi

Same uprawnienia i wypożyczenie łodzi to nie wszystko. Wybierając się na wyprawę ze znajomymi, należy zwrócić uwagę na odpowiednie wyposażenie łodzi. Środki bezpieczeństwa (gaśnica, kapoki) powinny znajdować się na pokładzie w takiej ilości, ile osób zostało wpisanych do dowodu rejestracyjnego. Jeśli jest to kajak czy rower wodny, liczba kamizelek ratunkowych musi odpowiadać faktycznej liczbie osób znajdujących się na pokładzie. Rowery wodne i kajaki nie muszą posiadać gaśnicy, natomiast większe jednostki muszą posiadać wyposażenie zgodne ze swoją wielkością, przeznaczeniem i mocą urządzeń pokładowych.

O tym pamiętajmy!

Wakacje nad wodą mogą być prawdziwą przygodą i świetnie spędzonym czasem na świeżym powietrzu. Wystarczy jedynie zachować nieco zdrowego rozsądku i poważnie podchodzić do sprzętu użytkowanego na akwenach. Największym grzechem Polaków spędzających czas nad wodą jest brawura, brak dostatecznej uwagi oraz alkohol, które są przyczyną wielu wypadków. Nie mamy również nawyku zakładania kamizelek ratunkowych uważając, że będą one przeszkadzały w odpoczynku. Sternicy zapominają, że łódź nie zatrzyma się w miejscu, a podobnie jak osoby korzystające z kajaków i rowerków wodnych. Wszystkie atrakcje na wodzie są w zasięgu naszych możliwości i warto z nich korzystać, pamiętając o ostrożności. Stosując się do przepisów i zachowując kulturę na akwenach wodnych, można zapewnić sobie niezapomniane wrażenia i naprawdę przyjemnie spędzone wakacje.


ASU