Pandemia koronawirusa znacząco wpłynęła na plany wakacyjne Polaków. Wyjazdowe preferencje i dotychczasowe trendy uległy przefiltrowaniu przez panujące nowe obostrzenia i przepisy. Wiele osób wciąż obawia się wyjazdów poza granice naszego kraju, jednak lęk ten stopniowo maleje, a wycieczki w biurach podróży są coraz częściej wykupowane. Jak będą wyglądały tegoroczne wakacje? Gdzie planują wybrać się osoby, które zdecydowały się na zagraniczne wczasy?

Jednym z najpopularniejszych wyborów jest – Turcja

W roku 2021 zdecydowanie króluje Turcja. Jedną z głównych przyczyn jest obecność przystępnych cen – wycieczka dla dwóch osób może okazać się łaskawsza dla portfela niż wczasy nad Morzem Bałtyckim. Kraj ten w rankingach procentowych zdecydowanie wyprzedza Grecję. Krok w krok jednak idzie Egipt – jest on drugim najpopularniejszym kierunkiem. Zarówno Turcja, jak i Egipt to kierunki, które pozwalają na spędzenie fascynującego urlopu. W zależności od upodobań – można wypocząć podczas plażowania i rozkoszować się kąpielami słonecznymi, bądź zwiedzić wiele zabytków, które zainteresują każdego pasjonata kultury. Zarówno jeden, jak i drugi kraj może pochwalić się zarówno przepięknymi kurortami oferującymi wczasy all inclusive, jak i bogatą historią pozwalającą na eksplorację starych budowli i odkrywanie odległych zakątków świata. Wśród najczęściej wybieranych krajów znajduje się także Chorwacja, Hiszpania, Bułgaria i Cypr. 

Wakacje all inclusive

W tym roku, w porównaniu do lat poprzednich znacząco wzrósł procent osób decydujących się na wakacje w trybie all inclusive. Ponad 80% turystów wykupujących wycieczki w biurach podróży decyduje się właśnie na tę najdroższą opcję wypoczynku. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie, które pozwala w pełni wypocząć, bez żadnych zmartwień związanych z przyziemnymi sprawami dnia codziennego. Więcej osób także decyduje się na hotele o podwyższonym standardzie. Dominują obiekty, które przy swojej nazwie posiadają minimum cztery gwiazdki. 

Z biurem podróży, czy na własną rękę?

Wybór rodzaju planowania wczasów – z biurem podróży, czy na własną rękę, w dużej mierze zależy od kierunku i kraju w którym urlop ma zostać zrealizowany. Z reguły prywatnie noclegi są rezerwowane w krajach, do których łatwo jest dojechać samochodem – i tutaj zdecydowany prym bez zmian, od wielu lat wiedzie Chorwacja. Wycieczki samolotowe zdecydowanie częściej wykupowane są przez biura podróży – jest to rozsądna decyzja, która odciąża wczasowiczów od nerwowego planowania i mierzenia się z napotkanymi po drodze trudnościami związanymi z przelotem.  

Po długim okresie kwarantanny i zamrożenia gospodarki Polacy pragną powrotu do normalności. Dlatego wiele osób skrupulatnie planuje tegoroczne wakacje. Najczęściej wybierane kierunki to kraje takie jak Chorwacja, Bułgaria czy Turcja – to właśnie one stosunkowo szybko otwarły się dla ruchu turystycznego oraz udostępniły obiekty noclegowe do powszechnego użytku. Planując tegoroczne wakacje warto pamiętać o zmianach w niektórych przepisach dotyczących podróżowania i dokładnie zorientować się i zapoznać z zasadami panującymi w kraju, w którym urlop ma zostać zrealizowany.

OŁĘ