Strona główna Lifestyle Podróże Niezapomniany wyjazd pod namiot – jak się przygotować?

Niezapomniany wyjazd pod namiot – jak się przygotować?

249
0
Widok z wnętrzna namiotu
Jeśli mamy możliwość zabrać nieco większy namiot, to komfort użytkowania będzie znacznie większy. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Wyjazd pod namiot w góry lub na biwak to jeden z najprzyjemniejszych momentów w ciągu roku. Wiele osób ceni taką formę wypoczynku dzięki wielu zaletom i z chęcią korzysta z takiej możliwości relaksu. Jednak aby wypad pod namiot był w pełni udany i niezapomniany, należy przed wyjazdem zadbać o kilka rzeczy, aby już w trakcie obozowania móc skupić się na relaksie, a nie nerwowym poszukiwaniu pompki do materaca czy śledzi. Jak się zatem przygotować ? Oto krótka lista, która zawiera wszystkie przydatne elementy, a po jej sprawdzeniu bez stresu możemy wsiadać do samochodu i rozpoczyna upragniony wyjazd.

Namiot

Dobry namiot to podstawa udanego biwaku. Na rynku funkcjonuje wiele modeli i rodzajów. Jaki zatem wybrać ? Jeśli na wypad udajemy się sami, możemy wybrać konstrukcje jedno lub dwuosobowe. Jeśli mamy możliwość zabrać nieco większy namiot, to komfort użytkowania będzie znacznie większy. Ciekawą opcją jest też namiot modułowy. Składa się z kilku połączonych ze sobą pomieszczeń takich jak kuchnia, korytarz czy sypialnia, które możemy dowolnie modyfikować.

Małymi rzeczami, które mają duży wpływ na użytkowanie — są np. zamki, które powinny być wodoszczelne lub śledzie. Dobrym rozwiązaniem są wkręcane modele, które doskonale trzymają się podłoża i gwarantują stabilne unieruchomienie namiotu.

https://www.sklep-presto.pl/turystyka-i-rozrywka/biwak-i-kemping/namioty-turystyczne-1541/

Materac i śpiwór

Kolejnymi niezwykle ważnymi elementami są mata i śpiwór. Podkładka, na której będziemy spać — ma izolować nas od podłoża oraz zapewniać komfortowe warunki. Karimata to wybór na krótki okres, gdyż przy dłuższym użytkowaniu może być nieco problematyczne. Drugim wyborem są dmuchane materace. Cieńsze konstrukcje będą dobre na letnie wypady, a grubsze i wyższe na jesień czy wiosnę. Jeśli chcemy mieć większy komfort, możemy także w ciepłe dni używać wyższych materacy. Niezależnie od wyboru warto także wybierać te wielowarstwowe. Powierzchnia użytkowa pokryta jest welurem, co zapobiega przesuwania się na nim i daje przyjemne odczucia.
Doskonale do spania nada się także mata samopompująca. Jest to połączenie materaca i karimaty. Sztywna, gruba i elastyczna zapewnia dobrą izolację i wygodny sen.

Śpiwór powinien być dobierany pod kątem temperatury użytkowania. Zakres temperatur podany przez producenta gwarantuje komfortowy sen w nich we właśnie takich warunkach pogodowych. Jeśli na biwaki jeździmy tylko w lecie, powinniśmy wybrać te z zakresem +5 do + 25. Dostępne są również wersje 3 sezonowe lub typowo jesienne.

Prowiant i palnik turystyczny

Jedzenie jest jednym z głównych elementów, jakie trzeba sobie zapewnić pod namiotem. Do tego celu doskonale nada się palnik turystyczny. To mała konstrukcja, którą połączą się do butli z gazem. Zazwyczaj możemy kupić ją w okolicy po przyjeździe. Ciepłe posiłki są szczególnie ważne, gdy planujemy pobyt kilkudniowy. Ciepła zupa po tym okresie może okazać się zbawienna.

Do suchego prowiantu można dorzuć też kilka batonów zbożowych czy żelek. Skoncentrowane źródło energii przyda się z pewnością podczas nieco uboższego odzywania się – szczególnie pod koniec biwakowania.

Oto kilka przedmiotów, które bardzo przydadzą się pod namiotem i warto o nich pomyśleć:

  • latarka
  • wodoodporny worek
  • łyżki, noże i widelce
  • spray na komary (apteczka)
  • plecak solarny

Rozrywka

Jeśli już zadbamy o wszystkie podstawowe szczegóły, które będą komfortowe i wygodne warto pomyśleć o relaksie. To zdecydowanie główny powód, dla którego udajemy się pod namiot, dlatego warto zaplanować kilka atrakcji przed wyjazdem. Pierwszą z nich może być ognisko. W dobie wszechobecnych grilli rozpalenie prawdziwego ogniska z drewna i długie siedzenie przy nim jest idealną alternatywą.

Przed wyjazdem warto też sprawdzić okolice naszego pobytu pod względem atrakcji czy szlaków turystycznych. Tak przygotowani nie będziemy musieli tracić czasu i planować wycieczek na telefonie przy ognisku.


Materiał partnera zewnętrznego