Jazda na rowerze to idealna forma aktywności dla ludzi, którzy lubią uprawiać sport na świeżym powietrzu, a przy tym pozwiedzać wiele ciekawych miejsc. To przyjemna forma spędzenia wolnego czasu, dzięki której będziemy się dobrze bawić i spalimy trochę kalorii. Jednak jakie szlaki rowerowe najlepiej wybrać?

Najciekawsze trasy rowerowe w Polsce

Prawdziwą perłą wśród polskich tras rowerowych jest z całą pewnością Roztoczański Szlak Rowerowy o długości 46,5 km. Oferuje on zapierające dech w piersiach swojskie widoki prowadząc przez różnorodne tereny, jak lasy, pola, miejscowości. Każdy z tych obszarów zawiera wiele interesujących obiektów krajoznawczych. Trasa sama w sobie nie należy do zbyt wymagająych i prowadzi przez takie miejscowości, jak Zwierzyniec, Krasnobród czy też okolice  Suśca. Inne ciekawe ścieżki rowerowe możemy znaleźć w Białowieskim Parku Narodowym. To warta odwiedzenia lokalizacja chociażby przez to,  że to jedyne miejsce na świecie gdzie możemy zobaczyć tak liczne stado żubrów. Oczywiście znajdują się tutaj też inne niezwykle rzadkie okazy fauny i flory, jak warchlaki, dzięcioły białogrzbietowe, jaszczurki, zaskrońce, czy też żmije. To z całą pewnością miejsce, do którego powinno się wybrać całą rodziną. Nie tylko przez walory edukacyjne Białowieskiego Parku Narodowego, ale również przez to, że oferuje kilka szlaków rowerowych – każdy o różnej długości oraz stopniu trudności. Tak więc każdy powinien znaleźć coś dla siebie. W trakcie pobytu tam na pewno nie można przegapić platformy widokowej na Kosym Moście. Ze względu na to, że z tego miejsca rozpościera się  cudowny widok na stada żubrów. Nie można zapomnieć również o szlaku rowerowym Wokół doliny Rospudy. To miejsce jest istną legendą. Trasa licząca blisko 50 km prowadzi, jak wskazuje jej nazwa, po obu brzegach dolnego odcinka rzeki Rospudy. Dużym plusem tej trasy jest to, że praktycznie nie jeżdżą po niej samochody, a dodatkowo ma dobrą nawierzchnię. Na szlaku możemy zobaczyć chociażby ruiny pałacu Paca w Dowspudzie, uzdrowisko w Augustowie, najkrótszą rzekę w  Polsce – Klonowicę, a także Kanał Augustowski.

Najciekawsze trasy rowerowe na świecie

Węgry to kraj słynący z pikantnego jedzenia, wód termalnych, a także trasy rowerowej wokół Balatonu, czyli największego jeziora w Europie. Ten słodkowodny zbiornik wodny jest oddalony około 80 km od Budapesztu. Szlak rowerowy wokół niego jest uznawany za jeden z najnowocześniejszych w Europie i liczy aż 200 km. Ta długość trasy nie będzie w żadnym przypadku przeszkodą dla doświadczonych cyklistów, a początkujący rowerzyści powinni się do niej przygotować. Sam szlak prowadzi wzdłuż starych winnic i urokliwych miasteczek.

Przenieśmy się teraz z Węgier do Boliwii. To właśnie tam znajduje się Camino de la Muerte, czyli po polsku Droga Śmierci. Nazwa tego szlaku, który jest uważany za jeden z najniebezpieczniejszych na świecie, nie wzięła się bez powodu. To prawdziwy survival prowadzący przez lasy deszczowe Amazonii. W trakcie przemierzania tej ścieżki bardzo wskazanym jest nie patrzeć w dół, ponieważ tylko kilka metrów dzieli tam rowerzystę od przepaści.

Na świecie zdecydowanie istnieje wiele interesujących, a czasami nietypowych szlaków rowerowych. Warto wypróbować kilka z nich i przekonać się jak fascynująca może być jazda na rowerze.

WKE