Muzea do tej pory wydawały się nudne i nieciekawe? Nic bardziej mylnego! W Polsce możemy znaleźć wiele miejsc interaktywnych, wymagających zaangażowania zwiedzających. Centra naukowe, w których można poszerzać swoją wiedzę, jednocześnie wykonując ciekawe doświadczenia. To świetna opcja dla fanów nauki.

Jak może wyglądać nowoczesne muzeum?

Jedną z najciekawszych atrakcji w większych i mniejszych miastach jest chodzenie do muzeów. Niemal w każdym miasteczku znajdują się różnego rodzaju zabytki, ciekawe elementy kultury polskiej, które aby przetrwały w kolejnych stuleciach należy objąć szczególną ochroną. Tak też powstają muzea, które zbierają i kolekcjonują liczne obrazy, bibeloty, elementy, które są swoistym, namacalnym dowodem rozwoju naszej cywilizacji na przestrzeni kolejnych stuleci. Dlatego też bardzo ważne jest to, by archiwizować tego rodzaju ślady człowieka, by kolejne pokolenia mogły zobaczyć na własne oczy, jak kiedyś wyglądało życie. Niestety bardzo często muzea stricte historyczne są zbyt trudne dla małych dzieci. Wizyta w takim miejscu całą rodziną, gdzie mamy zarówno przedstawicieli najstarszego, jak i najmłodszego pokolenia może być kiepskim wyborem. Natomiast nie warto się w takim momencie poddawać.

Eksperymenty naukowe dla każdego – świetny sposób na spędzenie czasu

Doskonałym rozwiązaniem może okazać się muzeum interaktywne, w którym niekoniecznie będziemy oglądać eksponaty czy obrazy, a bardziej różnego rodzaju urządzenia, za pomocą których można przeprowadzać ciekawe eksperymenty. Dotykowe ekrany, elementy zwiedzania wymagające interakcji z turystami. Te rzeczy sprawiają, że przeżycia wewnątrz takiego budynku będą niezapomniane, a miejsce to spodoba się zarówno tym dużym, jak i małym. W Polsce znajdziemy wiele różnorodnych muzeów pozwalających poczuć właśnie takie emocje i poznać świat nauki od strony namacalnej, a nie tylko jako suche równania na kartce papieru. Pierwszym tego rodzaju miejscem na mapie Polski, które cieszy się wciąż niesłabnącą popularnością jest Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Tam możemy liczyć na długie godziny atrakcji dla każdego. Eksperymenty, zabawa, popularyzacja nauki w przystępny i miły sposób powodują, że czas w tym miejscu nigdy nie będzie zmarnowany.

Eksperymenty wodne – znajdziesz je we wrocławskim Hydropolis

Kolejnym tego rodzaju miejscem w Polsce jest Hydropolis we Wrocławiu. Tutaj również będziemy mieć do czynienia z eksperymentami, ale głównym żywiołem będzie woda. W takim muzeum zwiedzający będą mogli dowiedzieć się co nieco więcej na temat różnych wód, wodociągów. Kolejnym interaktywnym muzeum, czyli miejscem, gdzie można doświadczać nowych rzeczy wszystkimi zmysłami niemal jest Centrum Nauki Experyment w Gdyni. To świetna opcja dla osób, które jadą na wakacje nad polski Bałtyk, a przy okazji chcą nieco pozwiedzać tego rodzaju miejsc. To także doskonała alternatywa w momencie, gdy pogoda nad morzem nie jest szczególnie sprzyjająca. Wówczas dobrze jest zabrać całą rodzinę do takiego muzeum i tam bawić się świetnie, ciesząc się wspólnie spędzonym czasem. 

NBL