Strona główna Lifestyle Podróże Najciekawsze miejsca na świecie najchętniej odwiedzane przez miłośników nurkowania

Najciekawsze miejsca na świecie najchętniej odwiedzane przez miłośników nurkowania

312
0
nurkująca dziewczyna
Egipt oferuje szerokie możliwości dla nurków, zejście do wody możliwe jest aż w 17 różnych miejscowościach | fot.: stock.adobe.com

Ziemia kryje niezliczoną ilość wyjątkowych miejsc, które zapierają dech w piersiach swoim pięknym widokiem. Jest domem dla rozmaitych, dziwacznych stworzeń ukrywających się przed ludzkim okiem i działaniem cywilizacji. Ta nieskalana dzikość i serce natury znajduje się m.in. właśnie w głębinach mórz i oceanów. Zarówno bardzo popularne tereny Egiptu, jak i nieco bardziej egzotyczne wody Australii są świątynią morskiego życia, którego z całą pewnością warto doświadczyć, jednocześnie nie zapominając o szacunku dla niego i ścisłej ochronie tego niesamowitego świata.

Morze Czerwone w Egipcie

Poza luksusowymi hotelami, posiadającymi bogatą ofertę gastronomiczną, alkoholową oraz dostęp do basenu Egipt kryje w sobie znacznie więcej prestiżowych miejsc. Niestety są one popularne głównie w środowisku nurków. Podwodne życie Morza Czerwonego uznawane jest bowiem za jedno z najciekawszych i najpiękniejszych miejsc przez fanatyków nurkowania. Głębiny tamtejszych wód zamieszkuje wyjątkowo długa lista rzadkich gatunków fauny oraz flory. Nurkowanie w otoczeniu około setki różnych ogrodów koralowych dostarcza niezapomnianych widoków, a rozmaite gatunki ryb zadziwiają swoim niezwykłym wyglądem. Morze Czerwone zamieszkuje około 1248 różnych gatunków ryb, dodatkowo podczas nurkowania można spotkać żółwie, delfiny czy ośmiornice.

Egipt oferuje szerokie możliwości dla nurków, zejście do wody możliwe jest aż w 17 różnych miejscowościach. Najbardziej rozwiniętą i posiadającą największą ilość centrum nurkowych jest Hurghada. To miejsce idealne dla mało doświadczonych nurków, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z życiem podwodnym. Zwiedzając głębiny Morza Czerwonego na terenie Hurghady, przemierza się stosunkowo płytką rafę koralową, w której bardzo często można obserwować z bliska delfiny oraz natknąć się na wraki statków osadzone na dnie.

Wielka Rafa Koralowa w Australii

Obowiązkowy punkt na liście każdego zapalonego nurka to z całą pewnością Wielka Rafa Koralowa położona na północno-wschodnim wybrzeżu Australii i, jak twierdzą naukowcy, widoczna aż z kosmosu. Ze względu na jej bogate życie podwodne, które składa się z aż 3000 różnych raf koralowych i 1500 różnych gatunków ryb, Wielka Rafa otrzymała swoje miejsce na liście UNESCO. Nurkowanie w takim miejscu gwarantuje niezapomniane widoki, bliskie spotkania z morskimi stworzeniami oraz możliwość obejrzenia około 30 różnych wraków statków z czasów II wojny światowej. Należy jednak pamiętać, że ze względu na zagrożenie wyginięciem wielu gatunków koralowca i innych zwierząt, Wielka Rafa znajduje się pod ścisłą ochroną. Głębokość wody na jej terenie osiąga zazwyczaj około 50 metrów, niemniej jednak istnieją miejsca przeznaczone dla bardzo doświadczonych nurków, które osiągają nawet 2000 metrów głębokości.

Kolejnym miejscem, które kryje wyjątkowe atrakcje w swoich głębinach to Wyspy Kokosowe. Pomimo iż faktycznie znajdują się w południowo-wschodniej części Azji, uznawane są za Australijskie terytorium zewnętrzne. Te tereny podwodne słyną z ostrych skał, wielu ogrodów koralowych oraz spotkań dużych ryb. To właśnie w tym miejscu pojawia się najwięcej, ciężko spotykanych waleni, rekinów młotów czy żarłaczy białych.

Poza Morzem Koralowym oraz Czerwonym istnieje wiele innych miejsc, w które warto się udać, poszukując nowych doświadczeń w nurkowaniu. Pasjonaci życia podwodnego bardzo często polecają również wycieczki w tereny Meksyku, a konkretnie Półwyspu Jukatan, który w swoich wodach kryje nie tylko cenną przyrodę, ale również elementy kultury Majów-tzw. Cenoty, uznawane przez nich za wrota do innego świata. Na liście miejsc obowiązkowych do odwiedzenia dla każdego nurka powinny się również znaleźć Indonezja, Filipiny czy Bahamy.


WCZ