Poszczególne miasta mogą przywoływać konkretne wspomnienia i mieć kolosalne znaczenie dla par. Istnieją jednak miejscowości, które wyróżniają się szczególnie romantyczną aurą i nie mają nic wspólnego z osobistymi doświadczeniami, a raczej z atmosferą panującą w nich nieustannie i niezależnie od pory roku. O jakich miejscach mowa? Poniżej znajduje się kilka propozycji.

Sandomierz, czyli polski Rzym

Usytuowany nad Wisłą w województwie świętokrzyskim Sandomierz nazywany jest powszechnie polskim Rzymem. Nazwa ta wzięła się stąd, że podobnie jak stolica Włoch, miasteczko znajduje się na siedmiu wzgórzach. Nie jest to jednak jedyne podobieństwo do włoskich klimatów. Wąskie brukowane ulice, zabytkowe kamienice w pastelowych kolorach i restauracje z drewnianymi witrynami oraz rozłożonymi markizami składają się na unikatowy krajobraz. Można tutaj spacerować godzinami w labiryncie urokliwych uliczek i co chwilę znajdować obiekty godne zainteresowania. Po zmroku fasady pięknie odnowionych kamienic są efektownie podświetlone, co dodaje miastu jeszcze więcej uroku.

Kazimierz Dolny i ławeczka zakochanych

Kazimierz Dolny - kościół widziany z zamku
Kazimierz Dolny to malownicze i pełne zabytków miasteczko znajdujące się województwie lubelskim | fot.: stock.adobe.com

Kazimierz Dolny to malownicze i pełne zabytków miasteczko znajdujące się województwie lubelskim. Od 2012 roku znajduje się tutaj ławeczka zakochanych, ale to tylko zwieńczenie wielu lat, podczas których miejscowość zyskała sławę wyjątkowo romantycznej. Cały Kazimierz Dolny naszpikowany jest renesansowymi kamieniczkami, które wybudowano wzdłuż wąskich i stromych ulic. Z kolei Góra Trzech Krzyży oferuje imponujący widok na Wisłę i piękny rynek z charakterystyczną, zabytkową studnią. 

Chełmno w Walentynki

Chełmno ulica noc stare miasto
Chełmno od wielu lat cieszy się tytułem „Miasto Zakochanych” | fot.: stock.adobe.com

Chełmno od wielu lat cieszy się tytułem „Miasto Zakochanych”, a to dlatego, że to właśnie w tutejszym kościele znajdują się relikwie św. Walentego. W rezultacie Walentynki w Chełmnie obchodzone są hucznie, a w miejscowych piekarniach pojawiają się walentynkowe bułeczki z lubczykiem. Tego dnia w witrynach wielu sklepów i restauracji pojawiają się wyjątkowo piękne dekoracje. Pierwsze ślady osady na tym terenie pochodzą z wczesnego średniowiecza, dlatego jest to miasto, w którym w powietrzu czuć wielką historię.

Szydłów, czyli miłość i historia

Szydłów
Turyści odwiedzający tę mało znaną miejscowość mają okazję podziwiać średniowieczny układ urbanistyczny | fot.: stock.adobe.com

Znajdujący się w województwie świętokrzyskim Szydłów istnieje od wczesnego średniowiecza. Turyści odwiedzający tę mało znaną miejscowość mają okazję podziwiać średniowieczny układ urbanistyczny, Zamek Królewski z XIV wieku, w którym znajduje się obecnie muzeum, czy wspaniałe kościoły i synagogę. Spacer po mieście dowodzi, że jest to miejscowość magiczna i pełna uroku, który zachęca turystów do długich spacerów czy też odwiedzenia jednej z wielu romantycznych knajpek.

Gdzie wybrać się na wycieczkę we dwoje?

Powyższe propozycje dotyczą mniejszych miejscowości, które stanowią alternatywę dla dużych miast. Nie da się jednak ukryć, że i wśród nich znajduje się sporo urokliwych miejscowości, które zachęcają do spędzenia czasu we dwoje. Za romantyczne miasta uważa się na przykład cechujące się wielką urodą i bogatą historią Gdańsk, Kraków czy Toruń.

JST