Turcja jest w tym roku najpopularniejszym kierunek wakacyjnych lotów. Trudno się dziwić. Niezawodna pogoda, przystępne ceny, krótki lot i wysoki poziom bezpieczeństwa dla turystów. Ci, którzy po raz pierwszy lecą do Turcji na urlop, często mają wątpliwości jaką walutę zabrać ze sobą. Turcja posiada oficjalny środek płatniczy, którym jest lira turecka. Nie oszukujmy się jednak. Zdecydowanie najczęściej używanymi pieniędzmi w Turcji jest dolar amerykański i euro.

Czym opłaca się płacić w Turcji?

Lira turecka zapewnia uzyskanie najlepszych cen, gdyż nie są one zaokrąglane jak w przypadku euro lub dolarów. Niestety, oszczędność wynikającą z oryginalnych cen można szybko stracić, wymieniając swoje pieniądze na liry w kantorach. W Polsce trudno dostać liry tureckie, dlatego większość osób kupuje je tuż po przylocie do Turcji, nie rzadko w lotniskowych kantorach. Tymczasem tamtejsze ceny nie należą do najlepszych – zwykle są zawyżone nawet o 10%, oczywiście na niekorzyść turysty. Aby nie dać się nabić w przysłowiową butelkę, warto pomyśleć o korzystaniu w Turcji z przywileju płacenia euro lub amerykańskimi dolarami.

Euro i dolary USD w Turcji

Z racji tego że Turcję chętnie odwiedzają turyści z całego świata, tamtejsi sprzedawcy, restauratorzy, hotelarze czy przewodnicy nie mają żadnych problemów z akceptacją dwóch najpopularniejszych walut świata – USD i EUR. Można nimi zapłacić zarówno w dużym hotelu za swój pobyt, jak również na lokalnym straganie kupując warzywa i owoce. Ale uwaga – powszechną praktyką jest zaokrąglanie cen w górę dla płacących walutami obcymi. Bądźmy na to przygotowani. W przypadku niewielkich zakupów różnica nie jest wielka, ale kiedy musimy zapłacić kilkaset dolarów za wycieczkę lub hotel, korzystniejsze może być użycie karty płatniczej, zwłaszcza jeśli bank nie pobiera opłat za przewalutowanie. W Turcji działa również bardzo duża ilość kantorów, w których bez trudu wymienimy złotówki na EUR lub USD, jak także kupimy liry tureckie. Pamiętajmy jednak o tym, że takie wymiany korzystniej jest zrobić w Polsce, jeszcze przed wylotem.

Wymiana walut w Polsce

Kupowanie i sprzedawanie walut w Polsce wiele osobom wydaje się bezpieczniejsze niż za granicą. Powodem może być brak barier językowych utrudniających komunikację. Jeśli chcesz jeszcze wygodniej kupować i sprzedawać waluty, a jednocześnie mieć lepsze ceny, warto skorzystać z możliwości oferowanych przez kantory internetowe. Dzięki nim bez wychodzenia z domu można kupić euro, dolary amerykańskie i inne waluty, korzystając z przelewów bankowych. Warunkiem do wykonania takiej transakcji jest posiadanie konta walutowego, na które zakupiona waluta zostanie przelana. Posiadając do niego wydaną kartę, możemy za granicą płacić bezgotówkowo w USD lub EUR, bez konieczności przewalutowania. Twój wyjazd za granicę już niebawem, a ty nadal nie masz na niego pieniędzy? Nie martw się. Pożyczka online czeka aż ją weźmiesz, aby zrealizować swoje marzenia o wakacjach w ciepłych krajach.

Materiał partnera