Indie to różnorodny i fascynujący kraj, więc wiele osób marzy by się tam wybrać. Jeśli i Ty myślisz o wyprawie do Indii to musisz się do tego solidnie przygotować. Najczęściej wyprawy do Indii realizuje się na własną rękę. Podpowiadamy więc, na co warto zwrócić szczególną uwagę

Szczepienia

Indie to kraj, w którym poziom higieny wciąż może odbiegać od wysokich standardów, a dodatkowo w upalnym i wilgotnym klimacie rozprzestrzenia się dużo chorób zakaźnych. Dlatego należy odpowiednio wcześniej pomyśleć o szczepieniach i wykonać je we właściwych terminach. Lekarze medycyny podróżnej zalecają szczepienia na tężec, odrę, dur brzuszny, wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, błonicę, poliomielitis i japońskie zapalenie mózgu. Warto też zabezpieczyć się przeciwko malarii.

Planowanie podróży

Do Indii najłatwiej dostać się samolotem. Należy odpowiednio wcześniej zarezerwować lot lub kupić bilet na wybrany termin. Trzeba się jednak liczyć z koniecznością przesiadek. Przed wyjazdem do Indii trzeba przemyśleć kwestie ubezpieczenia. Warto rozważyć rozszerzenie standardowej polisy o dodatkowe opcje.

Wiza

Kolejną ważną rzeczą jest wyrobienie wizy. Na szczęście obywatele naszego kraju nie muszą w tym celu jechać do konsulatu i mogą taki dokument załatwić przez internet. Wystarczające będzie posiadanie ważnego paszportu, zdjęć legitymacyjnych, biletu lotniczego, a także złożenie i opłacenie wniosku, a następnie wydrukowanie wizy. Co ważne, elektroniczna wiza turystyczna uprawia do przekraczania granicy tylko na niektórych lotniskach! W dodatku trzeba mieć na uwadze fakt, że taka wiza jest ważna zaledwie przez 30 dni.

Pakowanie się

Oprócz standardowych rzeczy zabieranych w każdą podróż warto spakować środek na komary, kremy do opalania z wysokim filtrem, płyn do dezynfekcji rąk, chusteczki nawilżane. Konieczne jest także zapakowanie leków. W Indiach często bardzo trudno dostać nawet zwykłe tabletki na ból głowy, warto więc zapakować najpotrzebniejsze produkty na wszelki wypadek. Trzeba też pomyśleć o bezpieczeństwie. W Indiach najczęściej można paść ofiarą złodziei, dlatego dobrze jest przygotować sobie kłódeczki do plecaka czy szczelnie zamykane portmonetki/saszetki do noszenia przy sobie. Pakując ubrania na wyprawę do Indii warto zwrócić uwagę na panujące w Indiach obyczaje i zrezygnować w przypadku kobiet z rzeczy odsłaniające dekolt, ramiona i nogi na rzecz praktycznych i przewiewnych materiałów.

Transport, nocleg i jedzenie

Będąc w Indiach najlepiej korzystać z transportu publicznego. Po mieście najlepiej poruszać się rikszą, a poza miastami pociągami lub autobusami. W Indiach nie ma też problemu ze znalezieniem taniego noclegu, jednak oczekując dobrego standardu najlepiej celować w cztero- i pięciogwiazdkowe hotele, ponieważ, standard ten i tak będzie nieco niższy niż w europejskich hotelach o tej samej liczbie gwiazdek. Jedzenie w Indiach jest pyszne i tanie, a najciekawsze potrawy i to niezwykle tanio można zjeść w formie tzw. street food. Jedzenie w restauracjach też nie jest drogie i warto je odwiedzać, bo oferują naprawdę ciekawe dania. Pamiętajmy jednak o tym, żeby korzystać jedynie z wody butelkowanej.

Samotna podróż

Samotna wyprawa do Indii – także dla kobiet – jest możliwa do realizacji, warto jednak pamiętać o podstawowych zasadach. Samotna kobieta nigdy nie może mówić, że jest sama, a tym bardziej, że jest wolna. Warto założyć obrączkę i informować, że mąż dołączy do nas. Należy zakładać stroje podobne do tradycyjnych ubrań Hindusek. W samych Indiach bez trudu można kupić piękne chusty i tradycyjne ubrania. Podróżując pociągami lub autobusami warto usiąść obok rodzin z dziećmi i nawiązać z nimi kontakt. Taka rodzina będzie się opiekować Tobą przez całą podróż. Jeśli chcesz odwiedzić biedniejsze dzielnice, lepiej zrobić to w towarzystwie znajomego Hindusa.

Odpowiednio przygotowując się do wyprawy, szanując lokalne tradycje i obyczaje, a także dbając o zdrowie i bezpieczeństwo można w Indiach przeżyć prawdziwą przygodę życia!


APA