Nurkowanie to sport, który stale zyskuje na popularności. Wiele osób decyduje się rozpocząć swoją przygodę podczas egzotycznych wakacji, ale nie brakuje też takich, którzy pragną eksplorować rodzime akweny. Niezależnie od tego, gdzie będziemy nurkować, należy zadbać o odpowiednie przygotowanie.

Kto może nurkować?

Każda osoba, która pragnie rozpocząć naukę nurkowania, musi przede uzyskać zgodę lekarza. Nurkowanie nie jest sportem trudnym i, jak wszystkie aktywności fizyczne, ma zbawienny wpływ na zdrowie. Jednak osoby z niektórymi dolegliwościami powinny zdecydowanie wystrzegać się nurkowania. Dotyczy to przede wszystkim chorujących na padaczkę, choroby serca i dróg oddechowych, ale także tych w kiepskiej kondycji fizycznej i z nadwagą. Warto zapytać lekarza o wszystkie ewentualne wątpliwości – w ten sposób dbamy o nasze bezpieczeństwo. Istotnym warunkiem stawianym przyszłym nurkom jest też umiejętność pływania. Trzeba być w stanie przepłynąć co najmniej 200 metrów, ale zadanie można wykonać dowolnym stylem i bez limitu czasowego. Ponadto nie mogą nurkować dzieci poniżej 10 roku życia, choć poszczególne organizacje nauczające nurkowania mogą ustalić wyższe wymagania dotyczące minimalnego wieku kursantów.

Jak rozpocząć naukę nurkowania?

Samodzielna nauka nurkowania jest wykluczona. Koniecznie trzeba zapisać się na kurs prowadzony przez instruktora posiadającego aktualne uprawnienia. Po ukończeniu kursu otrzymujemy podstawowy stopień nurkowy (Open Water Diver), co uprawnia nas do nurkowania na głębokości do 18 metrów bez nadzoru instruktora, ale z partnerem posiadającym takie same uprawnienia. Prowadzeniem kursów i nadawaniem uprawnień znajdują się w Polsce liczne organizacje, które na ogół wzajemnie rozpoznają wydawane certyfikaty.

Jak wygląda kurs nurkowania?

Podstawowy kurs nurkowania obejmuje zarówno część teoretyczną, jak i praktyczną. Odbycie części teoretycznej jest niezbędne, by zdobyć wiedzę konieczną do bezpiecznego przebywania pod wodą. Obejmuje ona najważniejsze zagadnienia, takie jak planowanie nurkowań, radzenie sobie w sytuacjach awaryjnych pod wodą, niezbędne podstawy fizyki i mechanizmy powstawania urazów nurkowych. Natomiast na początku części praktycznej kursanci zapoznają się z maską, fajką i płetwami, i uczą się poprawnie pływać z ich wykorzystaniem.  Następnie przychodzi czas na naukę z wykorzystaniem sprzętu nurkowego, z którym kursanci wykonują ćwiczenia regulujące pływalność pod wodą i uczą się poprawnych technik oddychania. Niektóre kursy częściowo odbywają się na basenie, inne są w całości prowadzone na wodach otwartych (o bezpiecznych warunkach, zbliżonych do tych panujących w basenie). Trening kończy się egzaminem teoretycznym i nurkowaniem egzaminacyjnym.

Jeśli wkraczamy w świat nurkowania po kontroli lekarskiej i pod okiem doświadczonego instruktora, zyskujemy pewność, że będziemy gotowi na bezpieczne i ekscytujące podwodne wyprawy. Nurkowanie to nie tylko sport, to także możliwość poznania niesamowitych miejsc i ludzi. Warto go spróbować, bo już sama nauka jest niezwykłą przygodą!

MLO