Wraz z pierwszymi oznakami lata, kiedy temperatura wrasta, wzrasta także prawdopodobieństwo wystąpienia burz w całym kraju. Sprawdzając pogodę, jesteśmy w stanie określić, gdzie i kiedy pojawią się wyładowania atmosferyczne, nie jesteśmy jednak w stanie przewidzieć, gdzie uderzy piorun. Aby warunki atmosferyczne nie zepsuły nam urlopu oraz aby przede wszystkim zadbać o swoje bezpieczeństwo, oraz bliskich w czasie burzy, należy pamiętać o kilku zasadach.

Burza w górach

Co roku ratownicy góry apelują, by na szlak wybierać się wczesną poranną porą, by wczesnym popołudniem móc kierować się już na dół. W czasie, kiedy natrafimy na burzę, mamy wtedy więcej czasu, by bezpiecznie przeczekać ją i nie wracać później do schroniska o zmroku. Podczas burzy, należy bezwzględnie zejść ze szczytu i ukryć się w jakiejś dolinie z dala od pojedynczych drzew i zbiorników wodnych. Aby jak najlepiej odizolować się od podłoża, dobrze jest zdjąć plecak i usiąść na nim. Podczas burzy nie można kłaść się na ziemi ani trzymać za ręce. Jeżeli jesteśmy w większej grupie, należy oddalić się od innych towarzyszy na bezpieczną odległość, oraz odpiąć wszelkie metalowe elementy ze swojego ekwipunku, takie jak karabińczyk, czy metalowe kijki.

Burza nad wodą

Kiedy podczas burzy znajdujemy się nad wodą, należy szczególnie zadbać o swoje bezpieczeństwo, ponieważ pioruny najczęściej trafiają w najwyższe punkty, w tym przypadku my je stanowimy. W czasie wyładowań atmosferycznych kąpiel jest szczególnie zakazana. Woda jest bardzo dobrym przewodnikiem, kiedy piorun trafi w zbiornik wodny, niemal pewne jest, że porazi również nas. Najlepszym rozwiązaniem jest ukrycie się w murowanym budynku, jeśli nie mamy takiej możliwości, znajdźmy jakiś ustęp w ziemi, na przykład rów.

Burza podczas jazdy samochodem

Kiedy podczas jazdy na otwartej przestrzeni znajdziemy się w niebezpieczeństwie z powodu burzy, bardzo ważne jest, jeśli nie mamy możliwości ukrycia się w budynku, by nie opuszczać pojazdu. Należy przerwać jazdę i pod żadnym pozorem nie zatrzymywać się pod drzewem. Najwięcej wypadków drogowych podczas trwania nawałnicy to przygniecenia aut przez powalone drzewa. Podczas poszukiwań miejsca na postój, starajmy się także omijać wszelkie studzienki kanalizacyjne, które wówczas w przypadku ulewy, mogłyby mieć utrudnioną możliwość pobierania wody.

Burza podczas przebywania w domu

Kiedy jesteśmy w domu podczas trwania burzy, wydawać mogłoby się, że to najpewniejsze schronienie, jednak tutaj także, należy pamiętać o kilku zasadach bezpieczeństwa. W przypadku burzy należy zamknąć wszystkie okna oraz zabezpieczyć wolne dekoracje, oraz sprzęty na balkonie, takie jak donice czy parasole. Wszelkie sprzęty elektryczne należy odłączyć od napięcia, ma to na celu zabezpieczenie ich w przypadku nagłego zerwania napięcia, oraz ochronę przed ewentualnym pożarem przez niebezpieczne spięcia. Nie trzeba natomiast wyłączać telefonu komórkowego, który wbrew krążącym opiniom ściąga pioruny.

Niezależnie czy, podczas burzy znajdujemy się w górach czy nad wodą, warto pamiętać, że w obliczu potężnego żywiołu najważniejszy jest spokój i rozwaga, panika zdecydowanie nie jest tutaj wskazana.

KWA