Indie to nie tylko miejsce podróży dla rozmiłowanych w tradycji joginów, ale przede wszystkim bardzo zróżnicowany i siódmy co do wielkości kraj świata. Można w nim postawić na turystykę tematyczną i na przykład poruszać się szlakiem buddyzmu lub hinduizmu, można też wybrać ścieżki zorientowane na zróżnicowanie przyrodnicze regionu. Możliwości jest tyle, ile naszej fantazji podróżniczej.

Najpopularniejsze regiony Indii

Do najchętniej odwiedzanych przez turystów regionów Indii należy Radżastan. Biura podróży rekomendują na jego poznawanie co najmniej tydzień, a najlepiej dwa tygodnie. Radżastan zachwyci nas fortami, pałacami i świątyniami. To także region ulubiony przez miłośników safari. Bardzo ciekawą ofertę stanowi sieć, dostępnych, zabytkowych hoteli, sięgających swą historią osiemnastego stulecia. Dwa najważniejsze ośrodki w Radżastanie to Agra i Varanasi. Ten drugi znany jest przede wszystkim jako indyjskie centrum kremacji i do dziś można w nim być świadkiem tradycyjnego pogrzebu z paleniem zwłok na brzegu Gangesu. Drugi, bardzo obiecujący region to Kerala, znana z urokliwych, herbacianych wzgórz, lasów deszczowych i nieco bardziej kameralnego charakteru turystyki kulturowej. Odpoczną tu przede wszystkim miłośnicy głębokiej relaksacji i medytacji z naturą. Doradcy turystyczni zalecają spędzenie dziesięciu dni w lesie deszczowym jako sposób na pełną regenerację ciała i umysłu. Kolejny, bardzo popularny region Indii to Goa. Tutaj znajdziemy przede wszystkim wiele, najbardziej znanych na świecie plaż. I taki rodzaj rozrywki przede wszystkim jest na Goa dostępny. Dziedzictwo portugalskiego kolonializmu pozostawiło interesującą architekturę i zwyczaj używania do dziś portugalskiego wina. Specyfika takiego plażowania to co najmniej weekend rekomendowany przez globalne biura podróży. Nie każdy jednak jest jej fanem, jeśli nie lubi słońca, plaży i chętnych do kontaktu plażowiczów. Wielką zaletą Goa jest niemalże zagłębie kuchni orientalnych, z wykwintnymi karczochami i owocami morza, znanymi na całym świecie. Goa to miejsce dla plażowiczów i smakoszy, którym wysiłek trekkingu w Himalajach nie przypada do gustu i wolą oni zabawy towarszyskie.

Poza szlakami

Indie to także region dla odważnych podróżników, wiele miejsc do indywidualnego odkrywania. Himahal Pradesh and Uttarakhand to propozycja dla żądnych samotnego odkrywania smaków Orientu. Łatwo tam dotrzeć podróżując z Delhi, a górskie wioski i urok dzikiej przyrody są nieocenione i pozostawiają niezapomniane wrażenia na długie lata. Leh and Ladakh to część Wyżyny Tybetańskiej, którą odwiedzać można od czerwca do połowy października, kiedy warunki atmosferyczne pozwalają na eksploracje niższych partii Himalajów. Na tym dachu świata odkryć można piękno natury, które niektórzy odbierają jako najwyższy wymiar mistycyzmu. Są też legendy o obecności w tej części Wyżyny Tybetańskiej bóstw buddyjskich, które prowadzą wprost do oświecenia. Oczywiście nie każdy jest praktykującym mistykiem, ale Indie kryją w sobie wiele wrażeń dla każdego, bo to region wielu olśnień i niespodzianek.

AKA