Kreta to grecka wyspa na Morzu Śródziemnym, która niezmiennie od kilku lat cieszy się ogromną popularnością wśród polskich turystów. Szczególnie chętnie wybierają ją rodziny z dziećmi.

Skąd wynika rosnąca liczba rezerwacji wakacji na Krecie wśród polskich turystów? Ile kosztują wakacje spędzane z dzieckiem lub z dziećmi na tej pięknej, greckiej wyspie?

Atrakcyjny urlop na Krecie

Powszechny wybór Krety jako kierunku zagranicznych wakacji rodzinnych wśród Polaków nie powinien nikogo dziwić. Ta grecka wyspa oferuje nie tylko znakomite warunki do plażowania i piękne hotele, ale również szereg innych atrakcji dostosowanych do wieku turystów. Plaże Krety, w szczególności Balos, Falasarna i Elafonisi na zachodzie, a także plaża w Matali, obok Kommo, w Preveli i u podnóża Frangokastello słyną z wielkiej urody i są uważane za cuda natury.

Poza dużymi kurortami na Krecie można znaleźć urokliwe zatoczki, ukryte pośród skał i urwisk. Wśród najciekawszych miejsc na wyspie wymienia się Chanię – miasto na północno-zachodnim wybrzeżu, słynące z urokliwego położenia. Turyści chętnie odwiedzają to miejsce, podziwiając odrestaurowane kamieniczki na starówce czy najstarszą turecką budowlę – Meczet Janczarów z XVII wieku. W Chanii jest też renesansowa Loggia Wenecka i Port Wenecki.

Inną, wielowiekową atrakcją są ruiny Pałacu Minosa w Knossos, nieopodal Heraklionu. To właściwie wykopaliska i rekonstrukcja pałacu, który istniał w tym miejscu w XVIII w p.n.e. Dla odwiedzających Kretę prawdziwą gratką są wysepki, jaskinie i wąwozy, wśród których na pierwszy plan wysuwa się Spinalonga, czyli Wyspa Trędowatych w Zatoce Mirabello, gdzie Wenecjanie wznieśli fort. Dopływa się tu statkiem wycieczkowym z Agios Nikolaos, Eloundy lub Plaka. Po drugiej stronie wyspy, na wschodnim wybrzeżu często odwiedzana przez turystów jest legendarna Jaskinia Dikti  (grota Zeusa), gdzie według mitologii bogini Rea wydała na świat Zeusa.

Na wyspę łatwo można dostać się samolotem – Polacy latają na wakacje na Kretę na jedno z dwóch lotnisk – Heraklion lub Daskalogiannis w Chanii. Wyspa podzielona jest na kilka jednostek administracyjnych: Chania, Retimno, Heraklion i Lasiti. Centrum wyspy stanowi największe jego miasto – Heraklion. Z Polski na Kretę możemy polecieć z większości lokalnych lotnisk i rzecz jasna z portu lotniczego Warszawa-Okęcie.

Ile kosztują wakacje na Krecie?

Załóżmy, że wybieramy się na Kretę z rodziną: dwójka rodziców i dwoje dzieci w wieku 3 i 8 lat. Ile zapłacimy w biurze podróży za wakacje? Wszystko zależy od tego, jaki hotel wybierzemy i jaka opcja wyżywienia nas interesuje. Najtańszy powinien się okazać samodzielny wyjazd na grecką Kretę, ale wówczas trzeba się liczyć z tym, że całą podróż musimy zaplanować samodzielnie. Wygodniej jednak wyjechać na urlop zorganizowany kompleksowo z biurem podróży, zwłaszcza jeśli wyjeżdżamy z dziećmi. W takim przypadku ceny wyjazdów turystycznych z przelotem zaczynają się od nieco ponad 1000 zł za osobę.  To oferty bez wyżywienia, w hotelach 2 lub 3-gwiazdkowych, obejmujące wylot poza sezonem, czyli np. w maju lub w październiku, kiedy niestety pogoda na Krecie nie jest już gwarantowana. W przypadku wyjazdów w szczycie sezonu za wycieczkę na Kretę na jedną osobę trzeba zapłacić ponad 1400 zł. Za nieco więcej niż 1600 zł od osoby zatrzymamy się w hotelu 2-gwiazdkowym z wyżywieniem All Inclusive podczas wakacji na początku lipca.

Kwestia ubezpieczenia

Kreta, jako wyspa grecka, jest dla nas o tyle korzystnym kierunkiem wakacyjnym, że należy do obszaru Unii Europejskiej, dlatego podczas pobytu na niej możemy korzystać z bezpłatnych świadczeń medycznych w publicznych placówkach zdrowia, o ile mamy ze sobą kartę EKUZ. To Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, na podstawie której korzystamy w nagłych przypadkach z opieki lekarskiej, zabiegów i pobytów w szpitalu na takich samych zasadach, jak Grecy. Kartę można wyrobić w dowolnym oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia w Polsce, dla osób ubezpieczonych. Jest bezpłatna.

Na podstawie karty EKUZ my i nasza rodzina, w tym ubezpieczone dzieci, dla których również na taki wyjazd trzeba wyrobić kartę EKUZ, będą mogli korzystać ze świadczeń lekarza, stomatologa lub ośrodka zdrowia należących do IKA (Zakładu Ubezpieczenia Społecznego w Grecji). Za dodatkowe badania i niektóre świadczenia będzie trzeba ponieść dodatkowe opłaty, ale za leki na receptę zapłacimy maksymalnie 25 proc. ceny.

Problemem może być dotarcie do placówki publicznej służby zdrowia, ponieważ na wielu wyspach, a zwłaszcza w miejscowościach turystycznych nie ma takich placówek, dlatego trzeba skorzystać w nagłych sytuacjach z pomocy prywatnych lekarzy i opłacić z własnej kieszeni koszty leczenia. IKA może co najwyżej zwrócić część kosztów po przedstawieniu szczegółowych rachunków.

Lepiej jednak na wyjazd na Kretę z dziećmi wcześniej wykupić odpowiednią polisę ubezpieczeniową. Kreta z dzieckiem to niezapomniane wakacje, sprawdź więcej informacji na www.polisaturystyczna.pl i dowiedz się, ile będzie kosztowało podstawowe ubezpieczenie zdrowotne. Najtaniej ubezpieczymy się w towarzystwie Signal Iduna. Za mniej niż 20 zł wykupimy dla każdej osoby wybierającej się z nami na wakacje ubezpieczenia turystyczne na www.polisaturystyczna.pl, które zapewni nam pokrycie kosztów leczenia do 85 703 zł i kosztów ratownictwa do kwoty 25 711 zł. Dodatkowo, w polisie jest też ubezpieczenie NNW z sumą 15 000 zł. Niewielka składka sprawi, że pobyt na Krecie wraz z dziećmi przebiegnie bez niespodziewanych kosztów.


Materiał partnera zewnętrznego