Holandia, zwana inaczej Krajem Niderlandów lub Królestwem Holandii to niewielki kraj w Europie Zachodniej położony nad Morzem Północnym. Holandia jest przede wszystkim ciekawym krajem pod względem atrakcyjności turystyki krajoznawczej ze względu na bogate zespoły budynków architektonicznych i nie tylko.

Co warto zobaczyć w Holandii?

Królestwo Holandii mimo swojej małej powierzchni posiada dużo ciekawych miejsc, które warto zobaczyć, najpopularniejsze wśród nich to:

Amsterdam – stolica Holandii słynąca z kanałów wodnych oraz swobodnym podejściem do życia. W mieście znajdują się muzea oraz inne placówki kulturalne. Spacerując po mieście bardzo często można zobaczyć średniowieczne fasady budynków. Będąc w Amsterdamie warto zwrócić uwagę na Plac Dam i Pałac Królewski, dzielnicę czerwonych latarni – De Wallen, czyli najstarszy obszar Amsterdamu.

Rotterdam – w mieście chętnie odwiedzana jest wieża widokowa Euromast, można z niej zobaczyć architekturę miasta oraz słynny most Erasmusbrug , znajduje się tam także nowoczesna hala targowa Markthal.

 Rotterdam, Holandia
Rotterdam został praktycznie zrównany z ziemią przez nazistów w wyniku nalotów dywanowych w maju 1940 roku | fot.: stock.adobe.com

Haga – miasto z siedzibą rządu, parlamentu, Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości. Najchętniej odwiedzane miejsca w Hadze to: Pałac Pokoju, wieża widokowa Haagse Toren, Panorama Mesdaga.

 scheveningen plaża Haga
Scheveningen – dzielnica Hagi w Holandii. Jest nowoczesnym kurortem plażowym, z długą piaszczystą plażą, deptakiem, molo i latarnią | fot.: stock.adobe.com

Delft -urokliwe miasteczko znajdujące się między Hagą i Rotterdamem. Można zobaczyć tam rynek z pięknym ratuszem i strzelistą gotycką wieżę kościoła.

Delft, Holandia
Nazwa miasta pochodzi od wykopanej wokół miasta fosy i dosłownie znaczy: „wykop” | fot.: stock.adobe.com

Dlaczego warto jechać do Holandii?

W niemal każdym mieście Kraju Niderlandów znajduję się piękne, zabytkowe wiatraki. Różnią się od siebie kształtem, wielkością i budową. Niektóre z nich są zamieszkałe, a inne służą jako atrakcja turystyczna. Największe skupisko wiatraków zobaczyć można jednak w miejscowości Kinderdijk. Miejscowość ta znalazła swoje miejsce na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Kinderdijk zabytkowe wiatraki
Kinderdijk jest położone na polderze, do którego osuszenia zbudowano system wiatraków, z których 19 zachowało się do dziś | fot.: stock.adobe.com

Będąc w Holandii obowiązkowo powinno odwiedzić się Giethoorn, inaczej nazywany holenderską Wenecją. Miejscowość położona jest w sąsiedztwie pięknych jezior, przeszyta jest gęstą pajęczyną kanałów, pomiędzy którymi na maleńkich wysepkach wybudowane są domy. Giethoorn najlepiej jest zwiedzić łódką, wycieczkowym statkiem lub spacerując ścieżką wzdłuż kanałów.

Giethoorn wieś, która jest nazywana Wenecją Północy
Giethoorn wieś, która jest nazywana Wenecją Północy | fot.: stock.adobe.com

W Kraju Niderlandów swoje miejsce znajdzie także wielbiciel sera. W Alkmaar, położonym 40 kilometrów od Amsterdamu znajduje się bowiem najsłynniejszy targ serów. Można tam spotkać ich różnorodne gatunki, w końcu Holandia serem stoi!

Waagplein targ sera w alkmaar
Alkmaar kojarzy się przede wszystkim z serem. Od wieków odbywają się tu fascynujące targi sera | fot.: stock.adobe.com

W okresie wiosennym, wielbiciele kwiatów podziwiać mogą pola wypełnione aż po horyzont pięknymi tulipanami o różnorodnych kolorach: czerwone, żółte, pomarańczowe. Tulipany przyciągają urokliwym widokiem, a ich odmian i kształtów jest bardzo wiele. Osoby, które chcą zobaczyć przepiękny ogród z pewnością powinny odwiedzić Park Keukenhof, w którym znajduje się ponad 7 milionów kwiatów cebulowych.

Park Keukenhof w Holandii to największy i najpiękniejszy ogród wiosenny na świecie
Park Keukenhof w Holandii to największy i najpiękniejszy ogród wiosenny na świecie | fot.: stock adobe

Holandia jest więc zatem krajem, w którym każdy może znaleźć coś dla siebie, od zwiedzania obiektów architektonicznych po relaks wśród pól wysłanych tulipanami. Pięknie ozdobione kanały, obecność rowerów na każdej dzielnicy i wszechobecne wiatraki mogą zapewnić niezapomniane widoki.

NST