Wykonywanie regularnych ćwiczeń fizycznych wpływa pozytywnie nie tylko na układ kostny, odpornościowy i układ oddechowy, ale w dużej mierze oddziałuje na przyrost tkanki mięśniowej. Zawodowi sportowcy, jak i amatorzy wizyt na siłowni chcą, aby rozrost mięśni był jak najbardziej efektywny. Czy mogą w tym pomóc koszulki kompresyjne?

Z czego wykonana jest koszulka kompresyjna i jakie jest jej działanie?

Odzież sportowa ma za zadanie umożliwić swobodne wykonywanie ćwiczeń fizycznych, a także zapobieganie nadmiernemu poceniu. Koszulki kompresyjne zapewniają ten komfort, ponieważ wykonane są z miękkiego i elastycznego materiału, który znakomicie dopasowuje się do ciała, nie ograniczając tym samym ruchów w trakcie ćwiczeń. Nie są one jednak zwykłymi T-shirtami. Ich krój, a także wielkość jest dopasowywana w ten sposób by dosyć ściśle przylegać do ciała. Dzięki takiemu oddziaływaniu mięśnie są dodatkowo stymulowane i pobudzane, co powoduje zwiększenie przepływu krwi, a tym samym lepsze odżywienie mięśni. Kompresja to bodziec dla organizmu, który mobilizuje do zwiększonej pracy i tworzenia nowych włókien mięśniowych.

Koszulka kompresyjna — jak ją prawidłowo prać?

Właściwości kompresyjne koszulek są istotą ich działania. Właśnie dlatego należy o nie prawidłowo dbać, by podczas czyszczenia lub prania, nie utraciły swoich funkcji. Zaleca się, by koszulki kompresyjne prać ręcznie lub w pralce o temperaturze wody nieprzekraczającej 30 stopni Celsjusza. Dodatkowo należy unikać silnych środków piorących, wybielaczy i odplamiaczy. Ich użycie może spowodować uszkodzenie struktur materiału, a tym samym zmniejszenie właściwości kompresyjnych. Koszulki należy poddawać praniu po każdym wymagającym treningu, by pozbyć się nieprzyjemnego zapachu potu.

Koszulki kompresyjne — jaki rozmiar wybrać?

Wybór rozmiaru koszulek kompresyjnych nie jest trudny, ale powinien być dobrze przemyślany pod kątem ścisłego przylegania materiału do ciała. W związku z tym  kupując koszulki kompresyjne w sklepie internetowym, należy dokładnie zapoznać się z tabelą rozmiarów i nie sugerować się miarą ubrań, które nosi się na co dzień. W sklepie stacjonarnym można skorzystać z porady sprzedawcy i możliwości przymierzenia wybranej koszulki.

Noszenie koszulek kompresyjnych umożliwia osobom aktywnym szybszy przyrost mięśni i wykonanie efektywnego treningu bez ograniczenia ruchów. Dobranie odpowiedniego rozmiaru, jak i właściwe pranie, pozwalają przez długi czas korzystać z dobroczynnych funkcji kompresji.

Materiał partnera