Poświęcasz wiele czasu na znalezienie idealnego kadru, ustawienie aparatu i obróbkę zdjęć? Wkładasz całe swoje serce w fotografowanie i w końcu zbierasz owoce swojej pracy? Czas zaprezentować je światu w formie odbitek. Jednak zanim zdecydujesz się wywołać zdjęcia, sprawdź, czy laboratorium, które wybierasz, używa odpowiedniego papieru. Od tego zależy, czy perfekcyjne fotografie nie stracą na jakości. Dowiedz się więcej!
Dlaczego wybór papieru na odbitki jest ważny?
Pierwsze pytanie, jakie należałoby zadać przed wywołaniem fotografii, powinno brzmieć: jaki papier wykorzystuje się do druku zdjęć? Zastanawiasz się, dlaczego to takie istotne?
- Papier wpływa na odbiór zdjęć – odbitki wykonane na solidnym fotograficznym papierze dają wrażenie obcowania z czymś wyjątkowym, ważnym i cennym, co trzeba chronić przed zniszczeniem.
- Od papieru zależy trwałość fotografii – zdjęcia wywołane na cienkim materiale są podatne na zagniecenia, zarysowania i uszkodzenia. Nie przetrwają na tyle długo, żeby mogły się nimi cieszyć następne pokolenia. Do tego często tracą swoje kolory i nie wyglądają zbyt dobrze po latach w przeciwieństwie do fotografii wydrukowanych na porządnym papierze.
- Papier ma wpływ na to, czy rzeczywistość będzie dobrze odwzorowana na odbitkach – nawet najlepiej wykonane zdjęcia wydrukowane na niskiej jakości materiale mogą źle wyglądać, a ich kolory będą zniekształcone. Tylko profesjonalny papier pozwoli wydobyć żywe barwy i detale w ciemnych i jasnych partiach obrazu.
Jakie rodzaje papieru są wykorzystywane do wydruku zdjęć?
Najlepszym materiałem do wywoływania zdjęć jest profesjonalny papier fotograficzny. Ma on odpowiednio dużą gramaturę i wysoką głębię odwzorowania barw. Umożliwia drukowanie fotografii z wykorzystaniem nowoczesnych technologii cyfrowych i druku atramentowego. Dzięki temu:
- kolory są idealnie odwzorowane, zgodnie z informacjami zawartymi w pliku cyfrowym,
- głębia czerni jest zachowana, a więc oglądanie zdjęcia to uczta dla zmysłów,
- wszelkie detale są doskonale widoczne, nawet np. łza w kąciku oka mamy. Aż chce się oglądać takie zdjęcia!
Papier fotograficzny jest dostępny w kilku wersjach: błyszczącej, półmatowej, jedwabnej i velvet. Błyszczące zdjęcia dają największe nasycenie barwom fotografii, dzięki czemu kolory są jak żywe. Półmatowe nie odbijają światła i nie widać na nich odcisków palców, więc można bez obaw często je przeglądać. Jedwabne fotografie mają wyjątkową strukturę, która wygląda jak płótno, co dodaje eleganckiego wykończenia. Z kolei papier velvet charakteryzuje się głębokim matem. Jest przyjemny w dotyku i w ogóle nie odbija światła, więc sprawdza się do wydruku zdjęć na ekspozycje naścienne.
Jednak nie w każdym laboratorium wykorzystuje się papier fotograficzny odpowiedniej jakości. Ze względu na wysokie koszty jego produkcji, a także rosnące problemy z dostępnością coraz częściej można spotkać się z jego tańszym zamiennikiem, czyli papierem kredowym.
Zdjęcia wydrukowane na nim z pozoru są bardzo podobne do tych wywołanych na profesjonalnym materiale. Jednak należy pamiętać, że papier kredowy:
- ma niską gramaturę, przez co jest dość podatny na uszkodzenia – fotografie mogą nie przetrwać wielokrotnego oglądania podczas rodzinnych spotkań;
- ma niski kontrast – po wydrukowaniu kolory na fotografii są najczęściej wyblakłe, a kontrast jest słabszy niż na zdjęciu w komputerze.
Papier kredowy najlepiej wykorzystywać wyłącznie do wydruku materiałów, które nie muszą być trwałe ani dobrze wyglądać przez lata, np. ulotek reklamowych, plakatów czy katalogów.
Zależy Ci na tym, żeby uwiecznić swoje wspomnienia w najlepszy możliwy sposób? Przed wywołaniem odbitek upewnij się, że laboratorium korzysta z papieru fotograficznego. To najlepszy sposób na to, żeby uzyskać efekt, na jakim Ci zależy.
Materiał partnera