Strona główna Lifestyle Ogród Wiata tarasowa czy markiza? Jak skutecznie zacienić taras?

Wiata tarasowa czy markiza? Jak skutecznie zacienić taras?

172
0
wiata tarasowa
Wiata tarasowa to wytrzymała konstrukcja przymocowana zarówno do ściany budynku, jak i do podłoża | fot.: materiał partnera

Uwielbiasz spędzać czas na tarasie, ale bywa, że przeszkadza ci w tym ostre słońce? W takim razie pomyśl o dobrej, a jednocześnie o estetycznej osłonie przeciwsłonecznej. Możesz zdecydować się na rozwijane markizy lub na solidną, trwałą konstrukcję – wiatę tarasową. Podpowiadamy, która z tych dwóch osłon na taras lepiej zabezpieczy cię przed promieniami słońca i zapewni przyjemny cień.

Montaż markizy – czy rzeczywiście się opłaca?

Markizy to od lat znane zasłony przeciwsłoneczne, które montuje się zarówno na tarasach, balkonach, jak i w restauracjach, kawiarniach czy przy witrynach sklepowych.

Mogą one prezentować się bardzo efektownie – zwłaszcza jeśli poszycie jest wykonane z tkaniny z modnym kolorze lub z ozdobnym wzorem. Markizy mocuje się bezpośrednio do ściany zewnętrznej budynku. Na ich konstrukcję składają się przegubowe ramiona, materiał stanowiący poszycie osłony, a także mechanizm odpowiadający za jej rozwijanie i zwijanie.

Montaż markizy jest dość łatwy, jednak trzeba być świadomy, z czym jest związany wybór takiej zasłony przeciwsłonecznej. Ze względu na to, że cała jej konstrukcja jest mocowana na fasadzie budynku, może być ona znacznym obciążeniem dla ściany nośnej. Natomiast jeśli uszkodzeniu ulegnie mechanizm markizy – o co nietrudno w przypadku jej intensywnej eksploatacji – nie będzie ona spełniać swojej funkcji.

Ponadto, wybierając takie osłony, trzeba być czujnym. Ich poszycie powinno być zarówno wodoodporne, jak i stanowić zabezpieczenie przed promieniami UV.

Jakie zalety ma wiata tarasowa?

Wiata tarasowa to solidna konstrukcja:

  • stelaż takiego zadaszenia powstaje z aluminium, dlatego jest on odporny na uszkodzenia mechaniczne, rdzewienie;
  • przed czynnikami atmosferycznymi – promieniowaniem UV, deszczem – chroni daszek wykonany z poliwęglanu – to lekkie, a zarazem wytrzymałe tworzywo;
  • zadaszenie takie jest przytwierdzone do ściany zewnętrznej, a jednocześnie ma dwie podpory – tym samym nie jest ono obciążeniem dla konstrukcji budynku.

Aby wiaty tarasowe lepiej chroniły przed promieniami słońca, można zacząć uprawiać przy nich bluszcz lub inną roślinę pnącą. Kiedy pędy, liście oplotą daszki, będzie pod nimi panował jeszcze przyjemniejszy cień.

Markiza vs. wiata – co wybrać?

Wiata tarasowa to wytrzymała konstrukcja przymocowana zarówno do ściany budynku, jak i do podłoża. Nie sposób, aby zniszczyły ją podmuchy wiatru, owoce spadające z drzew. Zapewnia ona ochronę przed słońcem, a ponadto dobrze się prezentuje.

Markiza również może być inwestycją na długie lata – jednak pod warunkiem, że do jej wykonania zostaną użyte wysokiej jakości materiały. Mimo tego niekiedy problematyczne może być jej rozwijanie i zwijanie oraz fakt, że dość trudno utrzymać ją w czystość.

Zanim wybierzesz osłonę przeciwsłoneczną na taras, zastanów się, jaki model lepiej pasuje do twojego ogrodu. Pamiętaj jednak, że wiata to zdecydowanie prostsza, a co za tym idzie, solidniejsza, trwalsza konstrukcja.

Materiał partnera