Dbanie o ogród sprawia wielu ludziom ogromną przyjemność. Takie osoby od wczesnej wiosny do późnej jesieni z wielkim zaangażowaniem zajmują się kawałkiem terenu zielonego w swoim otoczeniu. Szczególnie dużo pracy mają ci, którzy upiększają ogród wieloma gatunkami roślin ozdobnych. Ich pielęgnacja, nawożenie i inne tego typu czynności wymagają sporego zaangażowania i sił. Ale to się opłaca, gdyż takie miejsce przeradza się w oazę pięknych widoków i zapachów. Zazwyczaj można wówczas spotkać różnokolorowe motyle i piękne ważki.

Niezwykła dekoracja

Szczególnym upiększeniem ogrodu mogą być trawy ozdobne. Niekiedy stanowią jedynie dodatek, a w niektórych wypadkach są głównym elementem kompozycji ogrodowej. Prawdą jest, że dawniej tego typu rośliny zazwyczaj uznawano za tło gatunków kwiatoozdobnych. W naszych czasach coraz częściej stanowią urokliwą dekorację wielu przestrzeni zielonych. Odznaczają się przede wszystkim unikalną urodą, są mało wymagające, posiadają plastyczne proporcje, a po wyschnięciu w okresie zimowym można je przenieść do domowego flakonu i w ten sposób udekorować nasze pomieszczenie mieszkalne.

Uzupełnienie roślin głównych

Zaletą traw ozdobnych jest ich świetne uzupełnianie roślin głównych. Kiedy te przekwitną, trawy w dalszym ciągu będą przydawać uroku temu miejscu. Przy tym posiadają niesamowitą lekkość, dlatego w towarzystwie innych roślin ciekawie z nimi współgrają. Jeśli zastanawiamy się nad rozlokowaniem traw we własnym ogrodzie, to warto pamiętać o pewnej zasadzie. Te odmiany, które tworzą na szczycie okazałe kępy lub efektowne kwiatostany, najpiękniej wyglądają, gdy są posadzone pojedynczo.

Dobór stanowiska

Przed posadzeniem traw ozdobnych należy dobrze przekopać ziemię. Poza tym musimy usunąć wszelkie chwasty. Szczególnie perz jest niepożądany. Gdy się rozrośnie trudno go zlikwidować, a zastosowanie preparatów odchwaszczających w takiej sytuacji jest niemożliwe. Środki, które likwidują perz, podobnie działają na same trawy. Przed posadzeniem tych roślin dobrze jest umieścić w glebie kompost. A po samym posadzeniu dobrze jest obłożyć sadzonkę ściółką. Może to być na przykład przekompostowana kora.

Słońce sprzymierzeńcem traw

Trawy ozdobne najlepiej rosną w miejscu o całkowitym nasłonecznieniu. Jeśli mamy w ogrodzie odmiany o pstrych liściach, to wówczas lepsze jest światło rozproszone. Gdybyśmy umieścili tę roślinę w miejscu zacienionym, to łodygi znacznie się wydłużą, staną się słabe i wiotkie. Trawy ozdobne wymagają ziemi przepuszczalnej i gleby o średniej wilgotności. Większość roślin tego gatunku nie znosi podłoża zbitego i mokrego.

Materiał partnera