Kiedy zbliża się zima, należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie roślin. W przeciwnym wypadku niska temperatura i niesprzyjające warunki atmosferyczne mogą poważnie zaszkodzić niektórym gatunkom. Co należy zrobić w ogrodzie przed nadejściem zimy?

Zaplanuj swoją pracę. Dzięki temu dobrze wykorzystasz jesień

Jesienna aura nie zawsze sprzyja pracy w ogrodzie. Złota, polska jesień potrafi zachwycić i sprawić, że chętnie korzystamy z ostatnich ciepłych dni. Kiedy jednak za oknem robi się szaro i deszczowo, zapał do pracy zazwyczaj spada. Jeśli jednak zależy ci na twoim ogrodzie, to jesień jest czasem, który musisz dobrze wykorzystać. Planujesz sadzenie nowych roślin? Wrzesień, październik i wczesny listopad to dokonały czas na sadzenie mrozoodpornych roślin cebulowych, które zakwitną na wiosnę. Do takich roślin należą m.in. hiacynt, krokus, tulipan i szafirek. We wrześniu warto zadbać równie o zasianie kwiatów, takich jak np. mak, chaber lub pozłotka kalifornijska. Jeżeli marzysz o pięknej, letniej, kwiecistej łące, to wczesna jesień jest czasem na wysianie nasion kwiatów, które chcesz mieć w swoim ogródku. Twój trawnik wymaga nawiezienia? Wrzesień to ostatni moment przed nadejściem zimy, kiedy można zasilić trawę za pomocą odpowiedniej mieszanki bogatej w potas i fosfor. Ważne jest, żeby podczas jesiennego nawożenia unikać dużej zawartości azotu, który niepotrzebnie stymulowałby wzrost trawy.

Ciesz się tegorocznymi owocami swojej pracy – czas zbiorów

Do jesiennych porządków z pewnością można zaliczyć zbieranie plonów. Jabłka, gruszki, śliwki, kapusta i różnego rodzaju warzywa korzeniowa zazwyczaj zbiera się we wrześniu. Wczesna jesień to również doskonały czas na zbieranie ziół, owoców dzikiej róży i głogu. Z plonów można przygotowywać domowe przetwory, napary oraz nalewki. Warto pamiętać również o tym, że jesień to czas, w którym dojrzewają orzechy. Jeśli posiadasz leszczynę lub drzewo orzecha włoskiego to nie zapomnij o tym, że ich owoce również dojrzewają! Podczas ładniej pogody postaraj się zebrać nasiona roślin jednorocznych. Wykorzystasz je w przyszłym roku. Kiedy pojawi się ryzyko pierwszych przymrozków, koniecznie zadbaj o przeniesienie roślin wrażliwych na mróz. W pomieszczeniu powinny się znaleźć m.in. oleander i rośliny cytrusowe. Jesienią należy odchwaścić i spulchnić glebę. Ten rodzaj prac można wykonać tuż przed zimą, czyli np. w połowie listopada. Na koniec porządków zadbaj również o przycięcie roślin, które tego potrzebują. Postaraj się też usunąć wszystkie zmienione chorobowo liście. A w przypadku niewielkich roślin, rozważ całkowite usunięcie ich.

Jak widzisz, jesienią w ogrodzie jest wiele do zrobienia. Jeżeli masz taką możliwość, już w okresie letnim postaraj się rozplanować wszystkie prace, które chcesz wykonać przed zimą. Stworzenie planu pozwoli ci o niczym nie zapomnieć i umożliwi sensowe rozłożenie pracy w czasie. Zadbanie o ogród podczas jesiennych miesięcy sprawi, że będziesz mógł cieszyć się piękną zielenią na wiosnę i podczas letnich dni. 

KNO