Gdy tylko zbliża się wiosna i pogoda za oknem coraz bardziej sprzyja przebywaniu na zewnątrz, wszyscy miłośnicy krzątania w ogrodzie zacierają ręce. Po zimowej przerwie i rozbudzającym apetyt do działania przygotowywaniu i pielęgnowaniu sadzonek w domu, w końcu nadchodzi czas na prawdziwą pracę, a jednocześnie przyjemność. W jakie narzędzia i akcesoria się zaopatrzyć, aby ogród kojarzył się z radością, a nie zmęczeniem?
Narzędzia do pracy w ziemi
Niezależnie od tego, czy posiadany ogródek jest duży czy mały, przy sadzeniu i pielęgnacji roślin niezbędne będą narzędzia pozwalające na łatwe przekopywanie ziemi, jak i kopanie dołków pod sadzonki. Podstawą do tych czynności są szpadel i łopata. Aby praca z nimi była wygodna, przy zakupie należy zwrócić uwagę, czy metalowa część posiada ostrą krawędź, co ułatwi wbijanie w ziemię, oraz czy jest solidna, aby nie wygięła się podczas kopania. W miejscach, które wymagają przekopania, ale ze względu na bliskość roślin nie można tego zrobić łopatą, przydaje się motyka. Jest to narzędzie wielofunkcyjne. Pozwala ona także na spulchnienie gleby i usuwanie chwastów. Dodatkowo, jeśli w ogrodzie rosną rośliny, które wymagają wykopywania ich cebulek na zimę, motyka ułatwi wydobycie ich. Aby utrzymać ogród przyjemnym dla oka i uporządkowanym, ważnym narzędziem okażą się grabie. Rozróżnia się dwa rodzaje tego sprzętu: grabie przypominające miotłę, o cienkich i miękkich ząbkach, które pozwolą na zebranie skoszonej trawy, liści i innych śmieci, oraz takie o twardej końcówce z grubymi i krótkimi zębami, pozwalające na wyrównywanie ziemi i rozbijanie grud.
Narzędzia i akcesoria do pielęgnacji roślin
Rośliny nie zawsze rosną zgodnie z wyobrażeniem opiekującego się nimi ogrodnika, dlatego w każdym ogrodzie powinien znaleźć się dobry, ostry sekator. Pozwoli on na przycięcie wybujałych pędów, dzięki czemu ogród będzie wyglądał estetycznie. Do cieńszych gałązek i zwykłych roślin wystarczy stosowanie tego narzędzia w wersji krótkiej, jednoręcznej. Aby obciąć grubszą lub umiejscowioną wyżej łodygę, może się okazać potrzebna wersja dwuręczna o długich ramionach. Symbolem prac w ogrodzie jest konewka. To prawda, że rośliny można podlewać bezpośrednio z wiadra, jednak aby ogród rósł pięknie, ważne, aby robić to z głową. Okazuje się bowiem, że lanie jednostajnym strumieniem w punkt ziemi może powodować wypłukiwanie gleby i tworzenie zagłębień. Z drugiej strony, niektóre rośliny, jak np. pomidory, powinny otrzymywać wodę bezpośrednio na ziemię, a nie na liście (mogłoby to prowadzić do chorób). Z tego powodu konewka zaopatrzona jest w końcówkę pozwalającą na rozpryskiwanie wody pod mniejszym ciśnieniem, a jej zdjęcie – lanie jednym, mocniejszym strumieniem.Aby zadbać o własne dłonie, warto zaopatrzyć się w rękawiczki z gumowym zabezpieczeniem. Dzięki temu zakończenie pracy nie będzie wiązało się z długim czyszczeniem rąk i paznokci z czarnego nalotu. Tworząc swój zestaw niezbędnych sprzętów, można, poza zwykłymi, wybrać coraz popularniejsze rękawice z pazurkami. Będą one sporym ułatwieniem przy kopaniu, wysiewie i sadzeniu sadzonek.
Wybierając narzędzia i akcesoria do ogrodu warto pamiętać, że są to sprzęty, z których korzystać będziemy więcej, niż jeden sezon. Z tego powodu dobrze zdecydować się na te lepiej wykonane, trwałe. Nie należy przykuwać zbyt dużej wagi do kwestii wizualnej – w końcu będą to rzeczy, które bardzo szybko się pobrudzą i stracą cały urok. Natomiast jeśli będą dobrej jakości – praca z nimi będzie łatwiejsza i przyjemna.
AKA