Strona główna Lifestyle Ogród Kosiarka spalinowa- czy warto?

Kosiarka spalinowa- czy warto?

271
0
kosiarka spalinowa trawa
Kosiarka spalinowa jest szczególnie polecana do ogrodów o dużej powierzchni | fot.: materiał partnera

Koszenie trawnika to jedna z najbardziej podstawowych czynności, jakie wykonuje każdy właściciel ogrodu. Nic więc dziwnego w tym, że zakup kosiarki do trawy nie jest zakupem łatwym. Do wyboru są przecież różne możliwości, a najpopularniejsze wciąż pozostają kosiarki spalinowe. Czy warto kupić taką kosiarkę? Na co zwrócić uwagę przy zakupie i jak bezpiecznie obchodzić się z takim sprzętem?

 

Dlaczego warto wybrać kosiarkę spalinową?

Kosiarka spalinowa jest szczególnie polecana do ogrodów o dużej powierzchni. Jeśli przestrzeń do koszenia jest duża, ograniczenie w postaci kabla kosiarki elektrycznej mogłoby być naprawdę niewygodne. Kosiarka spalinowa nie posiada kabla, jest więc o wiele wygodniejsza w stosowaniu. Niepotrzebny jest dostęp do energii elektrycznej, dzięki czemu możemy wygodnie kosić wszędzie tam, gdzie jest taka potrzeba. Warto podkreślić także, że kosiarki spalinowe mają większą moc od kosiarek elektrycznych. Duża moc kosiarki pozwala na koszenie w każdych warunkach, szczególnie przyda się przy koszeniu mokrej trawy. Kosiarka spalinowa, dzięki temu, że nie posiada kabla, jest bezpieczniejsza w użytkowaniu. W przypadku kosiarki elektrycznej wystarczy tylko chwila nieuwagi, by najechać na kabel, który jest przecież podpięty do prądu. Kosiarka spalinowa pod tym kątem jest o wiele bezpieczniejsza, co również przemawia za jej zakupem.

Kosiarka spalinowa nie jest droga w eksploatacji. Najdroższe jest oczywiście samo paliwo. Im większa jest przestrzeń do skoszenia, tym większe będzie spalanie sprzętu. Istnieje także zależność między mocą, a spalaniem- im większa moc, tym większe spalanie, a tym samym większe koszty.


Kosiarka spalinowa – jaki silniki wybrać?

Istnieje jednak podstawowa zasada, która ułatwia wybór silnika kosiarki. Im większa jest powierzchnia do koszenia, tym większa moc kosiarki będzie potrzebna. Mocny silnik ma od 2,7 do nawet 6 KM. Duża moc ma znaczenie nie tylko ze względu na dużą powierzchnię do koszenia, ale także wówczas, gdy teren nie jest idealnie równy. Pamiętaj o tym, że im większy silnik, tym cięższa cała kosiarka. Jeżeli decydujesz się na wybór kosiarki z dużym silnikiem, a więc o dużej mocy, wybierz kosiarkę z napędem, który znacząco ułatwi koszenie.

Kosiarki z silnikiem o mocy 4-6 KM są na tyle mocne, by komfortowo i wygodnie wykosić duży i średni ogród, a jednocześnie nie pobierają zbyt dużo paliwa, co przekłada się na oszczędność. Przy wyborze kosiarki, zwróć uwagę na maksymalny moment obrotowy silnika, jego moc, a także na to, czy jest to silnik dwusuwowy czy może czterosuwowy. Silniki dwusuwowe palą więcej, ale lepiej radzą sobie na trudnych terenach o nierównej powierzchni. Silniki czterosuwowe są mniej problematyczne, ale nadają się głównie do równych terenów. Kosiarki spalinowe posiadają silniki marek nie zawsze tożsamych z marką samej kosiarki. 


Kosiarka spalinowa z napędem czy bez?

Napęd jest tym, co ułatwia prowadzenie kosiarki. Występuje w kosiarkach w postaci przekładni ślimakowej lub kątowej. Jeżeli kosiarka jest duża i ciężka, napęd jest absolutną koniecznością. W przeciwnym razie, koszenie trawy będzie ogromnym wysiłkiem fizycznym. Jeżeli szukasz kosiarki do skoszenia niewielkiej działki, napęd nie jest konieczny, jednak jeśli posiadasz sporego rozmiaru ogród, wyposażenie w napęd będzie cenną pomocą. Warto jednak podkreślić, że kosiarki z napędem są droższe od tych bez napędu. Warto mimo to zainwestować i ułatwić sobie pracą, zwłaszcza, że koszenie powtarza się cyklicznie w okresie od wiosny aż do jesieni.


Zasady bezpieczeństwa pracy z kosiarką spalinową

Koszenie trawy, choć bardzo powszechne, potrafi być naprawdę niebezpieczne. Łatwo to sobie wyobrazić, obserwując, z jaką łatwością kosiarka potrafi ścinać nawet wysoką, mokrą trawę. Istnieje kilka zasad, których należy przestrzegać podczas użytkowania kosiarki spalinowej. Przede wszystkim, bardzo ważny jest odpowiedni strój. Do koszenia nie przystępujemy krótkich spodenkach czy tym bardziej klapkach. Ubranie powinno przylegać do ciała, na dłoniach powinny znaleźć się rękawice. Całe ciało powinno być osłonięte na wypadek np. odskoczenia ostrego kamienia podczas koszenia. Na oczy należy założyć okulary bądź maskę na całą twarz. Równie ważne są buty. Powinny być twarde i nie mogą być śliskie. Niedopuszczalne jest koszenie trawy w klapkach czy sandałach. Warto pamiętać także o tym, że ze rąk trzeba zdjąć wszelkie elementy biżuterii, szczególnie te zwisające.

Oprócz stroju, bardzo ważne są także zasady bezpieczeństwa związane z samym użytkowaniem kosiarki. Nie należy w pobliżu włączonego silnika kosiarki używać otwartego ognia. Zabronione jest także palenie papierosa. Nie wolno także dolewać paliwa bez wyłączenia silnika.

Silnik należy niezwłocznie wyłączyć, jeżeli odchodzisz od kosiarki czy zdejmujesz lub zakładasz kosz na trawę. Wszelkie zmiany ustawień typu zmiana wysokości cięcia trawy również należy wykonywać przy wyłączonym silniku. Jeżeli kanał, którym wyrzucana jest trawa ulegnie zatkaniu, należy oczyścić go po wyłączeniu silnika.

Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://www.castorama.pl/produkty/ogrod/maszyny-ogrodnicze/kosiarki-i-traktorki/kosiarki-spalinowe-z-napedem.html.

Materiał partnera