Strona główna Lifestyle Ogród Jesienne porządki wokół domu i w ogrodzie

Jesienne porządki wokół domu i w ogrodzie

189
0
zamiatarka do liści
Zamiatarki do liści - z ich pomocą uda się szybko oczyścić alejki, podjazd czy patio | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Jesień to pora roku, która skłania nas do częstszego sprzątania posesji i ogrodu. Niestety liście, które spadają z drzew, potrafią bardzo szybko się rozprzestrzeniać, co nie wygląda estetycznie i utrudnia przebywanie np. w ogrodzie. Możemy oczywiście zostawić sprzątanie do czasu, aż wszystkie liście spadną, jednak zapewnimy sobie przez to o wiele większą ilość pracy. Istnieje także ryzyko, że nie zdążymy posprzątać liści, zanim spadnie śnieg i tym samym narazimy się na niebezpieczeństwo poślizgnięcia się na liściach znajdujących się pod śniegiem. Warto więc owe porządki przeprowadzać regularnie, tym bardziej że z pomocą pewnych akcesoriów nie musi to trwać długo, ani być szczególnie męczące.

Sprzątanie klasyczne

Jeśli nie mamy żadnych akcesoriów, które pomogłyby nam usunąć liście z drogi, to możemy posłużyć się zwyczajną dobrej jakości miotłą. Najlepiej posiadać taką, która będzie później służyła nam tylko do sprzątania ogrodu i przestrzeni na zewnątrz posesji. Miotły nie należy trzymać w domu, bo wraz z nią możemy przenieść do wewnątrz różnego rodzaju owady, takie jak kleszcze. Jeśli chodzi o sprzątanie powierzchni zewnętrznej, to warto zainwestować także w grabie, które pozwolą zebrać liście w jedno miejsce i za pomocą rękawiczek o wiele łatwiej możemy je przenieść do worków, które z łatwością potem wyrzucimy. Do obcinania gałęzi czy wystających bylin lub do przycinania drzew, krzewów i pnączy użyjmy za to ostrego sekatora.

Pomocne rozwiązanie w porządkach na zewnątrz

Jeśli nie chcemy sprzątać ogrodu właśnie dlatego, że klasyczna miotła i tego typu urządzenia nie sprawdzają się, to warto zainwestować w zamiatarkę. Jest to urządzenie, które z powodzeniem zastępuje miotłę, z tym że robi swoją pracę dużo lepiej i szybciej.

Mamy do wyboru zamiatarki, które są uznawane za ręczne, bo nie kieruje nimi żaden mechanizm i musimy włożyć odrobinę wysiłku w sprzątanie, a także spalinowe. Jest to opcja dla osób, które mają bardzo duże wymagania i rzeczywiście chciałyby bardzo szybko uporać się z porządkami w ogrodzie. Oczywiście obie opcje różnią się także ceną – te spalinowe są droższe, jednak jeśli coroczne sprzątanie jest katorgą, to z pewnością warto zainwestować właśnie w taką opcję.

Zamiatarki zwykle są wyposażone w dwa rodzaje szczotek, które pozwalają szybko i sprawnie zebrać zanieczyszczenia. Urządzenia te skutecznie zbierają liście, kapsle, papierki, żwir, piasek i inne zanieczyszczenia nie wzniecając przy tym kurzu. W tym kontekście szczególnie polecane są profesjonalne zamiatarki Karcher, które swoim użytkownikom oszczędzają wielu godzin pracy. Z ich pomocą uda się szybko oczyścić alejki, podjazd czy patio.

Wybierając zamiatarkę, warto zwrócić uwagę nie tylko na parametry, ale także na budowę rączki. To bowiem ona albo ułatwi nam sprzątanie, albo je utrudni. Ma być więc dla nas idealnie wyprofilowana, co warto sprawdzić w sklepie i na tej podstawie wybrać odpowiedni model.

Zdmuchnij liście

Kolejnym sposobem na pozbycie się uciążliwych liści na terenie posesji jest użycie dmuchawy (często połączonej z odkurzaczem). Nowoczesne urządzenia tego typu stanowią kompleksowe uzupełnienie działania zamiatarek i są pomocne w przypadku szczególnie trudnodostępnych zakamarków. Wybierając dmuchawę zwróćmy uwagę na jej głośność (ważna, zwłaszcza jeśli mamy sąsiadów ceniących sobie spokój) – te elektryczne zazwyczaj są o wiele cichsze od spalinowych.

Sprzątanie nie musi być uciążliwe

Sprzątanie wielu osobom nie kojarzy się pozytywnie. Jednak nie powinniśmy nastawiać się negatywnie, bo nie musi być to czynność nad wyraz uciążliwa. Musimy tylko zrobić sobie w głowie plan i go realizować, a także zaopatrzyć się już wcześniej w akcesoria, które nam ów sprzątanie ułatwią. Dzięki temu w trakcie nie będziemy musieli się rozpraszać i denerwować, że czegoś nie posiadamy lub, co gorsza w trakcie jechać do sklepu. Warto zadbać o to już w momencie, kiedy planujemy jesienne porządki.


OLI