Wiosna zawitała do nas już jakiś czas temu, mimo że pogoda na dworze nadal wydaje się bardziej jesienno-zimowa. Wielu z nas przed swoimi domami posiada trawniki, wśród których rosną kwiaty, stoją ozdoby ogrodowe, stoły z krzesłami, huśtawki czy grille. Już niedługo zacznie się sezon majówki – wtedy zaczniemy zapraszać do naszych ogrodów znajomych i rodzinę na wspólne biesiadowanie na świerzym powietrzu, już na dobre witając ciepłą porę roku. Aby majówka udała się jak najlepiej, ważne są także walory estetyczne ogrodu – a jego podstawowym elementem jest oczywiście trawnik. Jak odpowiednio dbać o trawnik na wiosnę, aby cieszyć się pięknym ogrodem aż do późnej jesieni? Przeczytaj artykuł, a już niedługo sam będziesz mógł się stać najlepszym ogrodnikiem w okolicy!

Jak dbać o trawnik na wiosnę?

Wiosna to czas, kiedy przyroda na nowo ożywa po zimie. Słońce coraz śmielej wygląda zza chmur, na drzewach pojawiają się pierwsze liście, temperatura ku naszej uciesze w końcu przekracza 15 stopni, a wiosenny deszczyk cieszy znacznie bardziej niż zimowa plucha. Wraz z drzewami, kwiatami i temperaturą, rosnąć zaczynają także nasze przydomowe trawniki. Jak zadbać o trawnik na wiosnę? Pierwszym, najważniejszym krokiem powinno być dokładne zgrabienie całego trawnika – aby trawa miała jak najlepszy dostęp do światła i wody, musisz pozbyć się wszelkich liści, które zostały jeszcze z jesieni czy resztek suchej, zniszczonej trawy. Po zagrabieniu pora pomyśleć o dobrym nawozie do trawników i regularnym podlewaniu trawy. Ta, gdy w końcu „odbije” powinna być regularnie koszona, aby rosła jeszcze gęstsza i piękniejsza. Jeśli odpowiednio zadbasz o swój trawnik wczesną wiosną, to już za kilka tygodni będziesz mógł cieszyć się miejscem na spotkania ze znajomymi, zabawy z dziećmi czy nawet opalanie się na kocu we własnym ogrodzie! Ta wizja brzmi świetnie, prawda? Sprzątanie i przygotowywanie swojego trawnika na wiosnę to także świetny trening cardio! To świetny plan na jutrzejszy poranek, prawda? W takim razie, do dzieła! 

Czemu warto dbać o trawnik?

Zastanawiasz się, czy warto przywiązywać aż tak dużą wagę do swojego trawnika? W końcu to tylko kawałek ziemi w ogrodzie, a trawa wyrasta z niego praktycznie sama… To prawda, jednak jeśli chcesz, aby Twój ogród prezentował się jak najlepiej – wyglądał na miejsce naprawdę zadbane, a nie pozostawione samo sobie, to warto zwrócić na trawnik nieco większą uwagę. Nie wystarczą ozdoby, piękne meble ogrodowe i drzewka oraz kwiaty – wbrew pozorom to trawnik gra tutaj główną rolę, ponieważ tworzy tło do całego ogrodu. Znacznie przyjemniej jest przebywać w miejscu, po którym widać, że ktoś przyłożył się do jego pielęgnacji – właśnie Ty możesz być tą osobą! Duma, jaka płynie ze stworzenia czegoś samemu jest zdecydowanie warta poświęcenia kilku chwil więcej w ogrodzie. Jeśli dziś zajmiesz się swoim trawnikiem, już niedługo będziesz mógł zorganizować na nim rodzinny piknik, lub stworzyć dzieciom przyjemnie i bezpieczne miejsce do zabawy – warto!

KKL