Jedną z najbardziej popularnych odmian jabłoni w Polsce jest dzisiaj jabłoń szampion. Można ją spotkać w wielu sadach. Oferuje pyszne owoce, z którymi przyrządzisz idealną szarlotkę, a także dania wytrawne. No ale jak uprawiać taką jabłoń? Co warto o niej wiedzieć? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Jabłoń szampion – podstawowe informacje

Jabłoń szampion to odmiana wczesnozimowa. Wcześnie wchodzi zatem w okres owocowania, a jednocześnie owocuje corocznie. Swoją pełną dojrzałość owoce uzyskują w drugiej połowie września, ewentualnie na początku października. Jabłoń szampion jest stosunkowo łatwa w uprawie. Charakteryzuje się odpornością na choroby. Jednocześnie nie sprawia wielu problemów w okresowej pielęgnacji. Można ją sadzić w przydomowych ogródkach, a także w dużych sadach produkcyjnych. Po raz pierwszy odmiana szampion pojawiła się natomiast w Czechach w 1970 r. Stanowi połączenie odmiany Golden Delicious z Koksą Pomarańczową. Właśnie ta mieszanka czyni z niej bardzo wytrzymałą roślinę.

Jakie owoce oferuje jabłoń szampion?

Jabłoń szampion rodzi bardzo słodkie owoce, dlatego jest odmianą najczęściej stosowaną w deserach. Ciekawy efekt można jednak uzyskać dodając te jabłka także do dań wytrawnych. Wiele osób stawia też właśnie na jabłoń szampion, przygotowując różne przetwory. Na pewno przypadną Ci do gustu dżemy, konfitury i mieszanki do ciast z tymi jabłkami. A jak wyglądają owoce tej jabłoni? Jak je rozpoznać na lokalnym targu? Jabłoń szampion oferuje bardzo foremne, kuliste jabłka. Owoce są duże lub średnie. Najczęściej mają także suchą, zielonożółtą lub żółtą skórkę z rozległym karminowoczerwonym rumieńcem. Jabłoń szampion jest lubiana w kuchni także dlatego, że gniazda jej owoców są wąskie oraz wypełnione drobnymi pestkami. Łatwo je zatem przygotować do obróbki termicznej, ale doskonale się też je spożywa w wersji surowej.

Jak uprawiać jabłoń szampion?

Jabłoń szampion odnotowuje fazę najsilniejszego wzrostu przez kilka pierwszych lat. Potem tempo zdecydowanie słabnie. Korona jabłoni szampion jest natomiast mała, dość rzadka, a jednocześnie stożkowa. Tę odmianę warto uprawiać na specjalnych podkładkach karłowych lub półkarłowych. Pierwsze sprawdzą się najlepiej na żyznych glebach, drugie na tych słabszych. Należy też pilnować odpowiedniego rozstawu drzewek, aby zachować między nimi właściwy dystans. W kontekście zbioru jabłek warto natomiast dodać, że owoce z jabłoni szampion mają dużą wartość przechowalniczą. Najczęściej można je trzymać w chłodni do marca, a czasem nawet do czerwca. Trzeba tylko zwrócić uwagę na to, czy jabłka nie mają jakichkolwiek śladów skaleczeń lub plam chorobowych.

Materiał partnera