Strona główna Lifestyle Ogród Donice ogrodowe – jak wybrać najlepsze?

Donice ogrodowe – jak wybrać najlepsze?

302
0
donica ogrodowa mrozoodporna
Jedną z pierwszych decyzji, którą musisz podjąć, zanim kupisz donice ogrodowe, jest wybór ich wielkości | fot.: materiał partnera

Donice ogrodowe cieszą się ogromną popularnością i zdobią bardzo wiele przydomowych tarasów, ogrodów czy balkonów. Sadzone są w nich zarówno kwiaty, małe krzewy kwitnące czy iglaki. Wybór donic jest jednak tak duży, że czasem trudno zdecydować się, które wybrać. Zobacz, które donice ogrodowe są najlepsze.

Donice ogrodowe – wybierz odpowiedni rozmiar

Jedną z pierwszych decyzji, którą musisz podjąć, zanim kupisz donice ogrodowe, jest wybór ich wielkości. Głównym kryterium powinna być wielkość rośliny, którą chcesz w niej posadzić. Jest to ważne zarówno ze względów estetycznych jak i funkcjonalnych. Zbyt mała donica w stosunku do rosnącej z niej rośliny będzie nie tylko wyglądać śmiesznie, ale przede wszystkim nie utrzyma ciężaru kwiatka czy krzewu i byle podmuch wiatru doprowadzi do jej wywrócenia. Z kolei zbyt bardzo duża donica z bardzo maleńkim kwiatem to też nie najszczęśliwsze rozwiązanie, przede wszystkim dlatego, że taki zestaw wygląda kuriozalnie i można odnieść wrażenie, że w donicy brakuje jakiejś dodatkowej rośliny.

Wybierając donicę na swój taras czy balkon zastanów się, jaką roślinę w niej chcesz posadzić, a następnie wybierz taką donicę, która będzie do niej najlepiej pasować. Jeśli spodziewasz się, że roślina urośnie bardzo szybko, to weź donicę z niewielkim zapasem, pozwalającym na jej rozwój. Pamiętaj też, że zawsze możesz przesadzić rośliny do większej donicy, gdy ta już przestanie wystarczać.

Donice ogrodowe – wybierz kształt

Drugą ważną decyzją, którą musisz podjąć, jest wybór kształtu donicy. W sklepach dostępne są donice okrągłe i prostokątne, a wybór kształtu zależy od tego, jaki efekt chcesz uzyskać i jakie rośliny chcesz w nich posadzić.

Donice prostokątne są chętnie ustawiane wzdłuż balustrady balkonu czy na krawędzi tarasu. Posadzone w nich rośliny tworzą naturalny żywopłot o pozwalają zachować więcej prywatności. Z kolei okrągłe donice są chętnie wybierane do dekoracji punktowych, np. w narożniku czy przy wejściu do domu.

Donice nowoczesne, klasyczne i rustykalne – które wybierzesz?

Ostatnim krokiem, który dzieli Cię od wyboru donicy ogrodowej, jest wybór stylu. Możesz wybrać donice nowoczesne, klasyczne i rustykalne, a każdy model występuje w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej. Najlepiej byłoby, gdyby wybrana donica pasowała stylem do otoczenia, w którym ma się znaleźć. Przy domu w nowoczesnym stylu, ze szklano-stalową balustradą lepiej będą prezentować się donice nowoczesne o prostej formie i z geometrycznymi wzorami. Z kolei przy domu klasycznym lub w stylu dworkowym, zdecydowanie lepiej będą wyglądać donice o bardziej ozdobnej formie, z kwiatowymi ornamentami.

Materiał partnera zewnętrznego