Strona główna Lifestyle Ogród Coraz gorętsze wakacje. Czy parasol ogrodowy to już niezbędne wyposażenie restauracji?

Coraz gorętsze wakacje. Czy parasol ogrodowy to już niezbędne wyposażenie restauracji?

136
0
parasol ogrodowy
Warto pamiętać, że parasole ogrodowe sprawdzają się nie tylko w prywatnych ogrodach, ale również w ogródkach kawiarnianych i restauracyjnych | fot.: materiał partnera

Przytulne i funkcjonalne patio restauracyjne to przede wszystkim przestrzeń, w której można odpocząć. Nie ma nic przyjemniejszego niż mrożona kawa wypita w cieniu podczas letniego spaceru. Do tego potrzebny jest jednak odpowiedni zacieniacz. Biorąc pod uwagę, że letnie miesiące są coraz gorętsze, parasol ogrodowy staje się niezbędnym wyposażeniem każdej restauracji.

Parasol ogrodowy – nie tylko do domu

Parasole ogrodowe kojarzymy przede wszystkim z przydomowymi ogródkami i tarasami, gdzie ustawiamy je, aby ochronić się przed słońcem. W czasie upałów to właśnie parasol jest tym elementem, dzięki któremu możemy spędzić przyjemnie czas na zewnątrz mimo prażącego słońca – zapewniają cień, chłód, a także chronią przed deszczem. Ale duży parasol ogrodowy to rozwiązanie bardziej uniwersalne niż nam się wydaje.

Warto pamiętać, że parasole ogrodowe sprawdzają się nie tylko w prywatnych ogrodach, ale również w ogródkach kawiarnianych i restauracyjnych. To najprostszy i najefektywniejszy sposób na zapewnienie komfortu klientom, którzy odwiedzają nasz lokal. Rozwiązanie jest nie tylko praktyczne, ale też wpływające na estetykę miejsca i dopełniające całej aranżacji. Wybór właściwego parasola jest więc ważny.

parasol ogrodowy rozkładany
Parasol ogrodowy z boczną nogą umożliwia zmianę położenia czaszy w zależności od kąta padania promieni słonecznych, fot. Ogrodosfera.pl

Jakie parasole ogrodowe mamy do wyboru?

Najczęściej podczas wyboru parasola ogrodowego kierujemy się jego wyglądem oraz ceną. Jest jednak kilka innych ważnych rzeczy, na które warto zwrócić uwagę.

Bardzo ważny jest materiał, z którego wykonano stelaż parasola, bo to od jego jakości zależy trwałość i stabilność konstrukcji. Najczęściej spotykane są parasole metalowe, ale kupimy też takie wykonane z drewna lub tworzyw sztucznych. Różnią się ceną i odpornością na warunki atmosferyczne. Sama czasza to z reguły materiał odporny na działanie promieni słonecznych, jasny (dzięki temu odbija słońce i nie akumuluje go jak np. czerń), wodoodporny i dość gruby. Niektóre z nich można nawet prać w pralce, ale tej informacji musimy szukać w specyfikacji konkretnego produktu.

To jednak nie wszystko. Parasole ogrodowe różnią się też od siebie wielkością oraz typem konstrukcji. Na ogrodosfera.pl dostępne są m.in. parasole z nogą centralną (odpowiednie do zamontowania np. w otworze stolika ogrodowego) lub parasole z boczną nogą, które są nieco bardziej mobilne i można zmienić ich ustawienie tak, aby jak najlepiej chroniły przed słońcem. Warto zwrócić też uwagę na wielkość – parasole o średnicy poniżej 200 cm sprawdzą się przy pojedynczych stolikach i w małych ogrodach, a te o średnicy czasy 200-250, 250-300, a nawet powyżej 300 cm to już wariant do większych i otwartych przestrzeni czyli tam, gdzie słońca dociera zdecydowanie więcej niż np. w ogródkach z wysoką roślinnością, drzewami czy zlokalizowanych między budynkami.

rozkładany parasol do ogrodu Siena
Duży parasol ogrodowy Siena zapewni komfort w ogrodzie nawet w najbardziej upalne dni, fot. Ogrodosfera.pl

Niezbędne wyposażenie Twojej restauracji

Warto wiedzieć, że parasol ogrodowy to nie jest opcja dodatkowa, ale dziś już niezbędny element wyposażenia każdej restauracji, kawiarni czy biznesu, w którym przestrzeń przed firmą jest ważnym miejscem dla klientów.

Z roku na rok temperatury latem wzrastają. Zmiany klimatyczne sprawiły, że średnia temperatura w miesiącach od czerwca do sierpnia zwiększyła się w ciągu ostatnich trzech dekad o 2-3°C. Jak najlepiej uchronić się przed kolejną falą upałów? Osłaniając stoliki w ogródku restauracyjnym solidnymi, nieprzepuszczającymi promieni parasolami. Można oczywiście też zrezygnować z przestrzeni na zewnątrz, ale w dobie pandemii, gdy zachowanie dystansu jest niezbędne, zmniejszenie powierzchni przeznaczonej dla klientów nie jest dobrym posunięciem – dobrze osłonięty ogródek lub patio daje możliwość przyjęcia klientów na świeżym powietrzu, bez ścisku i z zachowaniem niezbędnych środków bezpieczeństwa. Parasole są więc niezbędne, aby w duecie z tym wszystkim szedł również komfort.