Moda biurowa jest minimalistyczna i zachowawcza. Eleganckie spodnie w połączeniu z koszulą to idealny strój do pracy w biurze.

W wielu biurach obowiązuje ścisły dress code, którego pracownicy muszą przestrzegać. W przypadku kobiet dopuszczalne elementy ubioru to spódnice tuż za kolano oraz koszule. Zamiast spódniczek w niektórych biurach można nosić spodnie, ale nie każdy fason. Warto wiedzieć, jakie modele sprawdzają się w oficjalnych sytuacjach i z czym je łączyć, aby wyglądały profesjonalnie, a przy tym kobieco i modnie.

Fasony spodni biurowych

Biurowy dress code zdecydowanie wyklucza dżins, także tego typu spodnie damskie lepiej zostawić na luźniejsze okazje. Oczywiście najbezpieczniejszym wyjściem jest założenie dobrze skrojonego damskiego garnituru. Dopuszczalne są modele w kolorze czarnym oraz granatowym. W przypadku, gdy nie ma ścisłego dress codu, ale trzeba wyglądać elegancko, dopuszczalne jest założenie tzw. cygaretek o długości 7/8 lub czarnych rurek. Modne, wygodne i stylowe są spodnie typu cullotes Mają szerokie nogawki i sięgają do połowy łydki, więc pozwalają zamaskować masywne uda.

Do biura można też założyć szwedy, czyli spodnie rozszerzane od ud, a także dzwony. Jednak tego typu spodnie nie mogą być wykonane z dżinsu – najlepiej, jeśli uszyte są z materiału w odcieniach czerni, granatu lub grafitu. Zarówno szwedy, jak i dzwony są bardzo modne, ale trzeba umieć je nosić tak, by prezentowały się gustownie.

Z czym łączyć spodnie biurowe?

Zdecydowanie najmniej kłopotu w stylizacjach sprawiają typowe spodnie garniturowe, do których wystarczy dobrać koszulę i marynarkę, aby wyglądać elegancko. W przypadku cygaretek najlepszym dodatkiem jest gładki top oraz garsonka, a do tego klasyczne czółenka, które pasują do każdej biurowej stylizacji. Podobnie wygląda sytuacja z czarnymi rurkami, które idealnie prezentują się w zestawieniu z koszulą, marynarką i eleganckimi szpilkami.

Miłośniczki trendów powinny decydować się na spodnie typu cullotes, zestawione z prostym topem oraz żakietem w kolorze spodni. Do tego pasują klasyczne czółenka lub szpilki. Szwedy i dzwony z normalnym, wysokim lub niskim stanem można połączyć z żakietem z miękkiego materiału i gładkim topem. Znakomicie prezentują się również z białą zwykłą koszulą lub nieco bardziej kobiecą koszulą, np. z żabotem. Do szerokich spodni najlepiej dobierać szpilki z ostrymi, krótkimi noskami. Należy przy tym unikać zbędnych dodatków, ponieważ to spodnie „robią” całą stylizację.


Artykuł partnera