Zamek błyskawiczny. Mały szczegół naszej codziennej garderoby, który potrafi bardzo zirytować. Zwłaszcza jeśli wychodzimy rano do pracy, w pośpiechu próbując bezskutecznie zapiąć zamek. To zabawne, że psują się one zawsze w najmniej oczekiwanym momencie! Jak zapobiec takim niespodziankom?

Zamki metalowe i plastikowe

Taśmy suwakowe. Producent, który je wytwarza zazwyczaj stara się, by były wytrzymałe oraz nie zacinały się. Zazwyczaj zamki są w nich wykonane z plastiku. Zdarzają się też metalowe. W zależności od materiału, różne są metody radzenia sobie z zaciętym zamkiem.

W przypadku zamków metalowych dobrym sposobem na odblokowanie mechanizmu jest użycie grafitowego ołówka. Należy rysować nim po suwaku – w ten sposób zamek oczyszcza się i łatwiej jest go zapiąć.

Na zamki plastikowe zamocowane na taśmach suwakowych, producent zaleca używanie wosku. Jak uratować w ten sposób zamek? Wystarczy wziąć świecę i natrzeć mechanizm woskiem, ułatwiając poślizg suwaka. Jeśli nie mamy w domu świecy, dobrym sposobem jest również wykorzystanie mydła – dokładnie w taki sam sposób.

Długie życie suwaka – wybór odpowiedniego producenta

Oczywiście zdarzają się sytuacje, w których zamka błyskawicznego nie da się uratować. W takim przypadku trzeba udać się do zakładu krawieckiego lub spróbować wszyć nowy zamek samemu. Używa się do tego taśm suwakowych, które można zakupić w pasmanterii. Na co należy zwrócić uwagę wybierając taśmy suwakowe? Producent jest zdecydowanie ważnym czynnikiem, jaki należy wziąć pod uwagę. Warto wybierać tych doświadczonych na rynku, o dobrej opinii. Sprzedawca w pasmanterii z pewnością doradzi nam w tej kwestii.

Podsumowanie – przede wszystkim bez nerwów!

Kiedy zamek błyskawiczny w kurtce, bluzie czy torebce zatnie się, najgorsze co możemy zrobić to nerwowo go szarpać. Oczywiście – nigdy nie ma dobrego czasu na zepsucie się suwaka, jednak do problemu należy podejść metodycznie i spokojnie. Po pierwsze – musimy ocenić, czy mamy do czynienia z zamkiem metalowym, czy plastikowym. Potem zastosować odpowiednią metodę. Ołówek sprawdzi się w przypadku metalowego suwaka, wosk lub mydło okaże się niezawodne przy tych plastikowych.

Taśmy suwakowe Texline
Kiedy zamek błyskawiczny w kurtce, bluzie czy torebce zatnie się, najgorsze co możemy zrobić to nerwowo go szarpać. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Materiał partnera zewnętrznego