W obecnych czasach moda zmienia się jak w kalejdoskopie. Nowe wystawy sklepowe pojawiają się co tydzień, a domy mody prezentują swe kolekcje kilka razy w ciągu jednego roku. Czy to źle? Wręcz przeciwnie, dzięki tak szybkim zmianom moda może być różnorodna i wielowymiarowa. Możemy korzystać z wielu trendów równocześnie i wyglądać każdego dnia zupełnie inaczej. W tym sezonie na przykład możesz postawić na lata 80. które już wróciły do łask. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami.

Moda lat 80. – co musisz o niej wiedzieć?

Kolor, kolor i jeszcze raz kolor. Barwne leginsy i luźne bluzy, jaskrawe kolory w makijażu i burza włosów – tak można opisać dziewczyny z sąsiedztwa lat osiemdziesiątych. Jednak w biurach panowały inne standardy. Przede wszystkim stawiano na sylwetkę w kształcie litery v. Szerokie ramiona podkreślano marynarkami z poduszkami oraz zdobieniami, smukłą talię zapewniały paski oraz baskinki, a dolną część ciała opinały ołówkowe spódnice. Często cały kostium był w tym samym kolorze.

Królową stylu tamtych czasów była Madonna – to ona inspirowała kobiety do mocnego makijażu oraz nieco szalonych, rockowych stylizacji, z których niektóre elementy przetrwały do dziś. Kwintesencją ówczesnego stanowi również kultowy serial „Dynastia”. Luksusowe stylizacje postaci tego serialu były powielane na ulicach całego świata. Podsumowując, lata osiemdziesiąte to blichtr, kolor i luksus, ale też odrobina szaleństwa. W jaki sposób przenieść te cechy do dzisiejszych stylizacji?

Stylizacje codzienne i wieczorowe

Jak już wcześniej wspominaliśmy, pewne elementy tego stylu nie zestarzały się i można je zauważyć na ulicach również dziś. Mowa tutaj w szczególności o ramonesce, która jest postrzegana jako klasyka – pasuje do wszystkiego i każda kobieta powinna ją mieć w swojej szafie. Możesz ją założyć do szpilek i dopasowanej sukienki – w wersji wieczorowej, a w tej na co dzień – do jeansów, na przykład marmurkowych (to też hit lat 80.) i trampek. Ostatnio w sklepach możemy również znaleźć długie marynarki, typowe dla lat 80. We współczesnej wersji, nie są aż tak przerysowane oraz częściej nosi się je do rurek, ale czuć w nich nostalgię za dawnymi czasami.

ramoneska długa marynarka
Ostatnio w sklepach możemy również znaleźć długie marynarki, typowe dla lat 80. We współczesnej wersji, nie są aż tak przerysowane oraz częściej nosi się je do rurek, ale czuć w nich nostalgię za dawnymi czasami | fot.: Fotolia

Samą marynarką dodasz elegancji zwykłej bluzce, natomiast jednokolorowy kostium możesz włożyć na wieczór – zamiast standardowej sukienki. Kolejnym elementem jest katana, najlepiej ze spranego jeansu z dodatkowymi przetarciami, która pozwala nadać stylizacjom nieco luzu. Idealnie się sprawdzi na wieczornego grilla, kiedy potrzeba się odrobinę ogrzać. Jak jeszcze możesz nawiązać do tego stylu? Koronką! Na bieliźnie, bluzkach, sukienkach i każdym innym elemencie garderoby. Koronka chyba nigdy się nie znudzi i chwała za to, dodaje ubiorowi delikatności i sprawia, że wyglądamy bardziej kobieco niezależnie od sytuacji.

Oczywiście to nie wszystkie trendy lat 80. widoczne na ulicach. Dzięki wolności możemy dostrzec zarówno osoby bezpośrednio czerpiące z tego okresu, dbając o każdy detal stylizacji oraz osoby, które mają na sobie jedynie jeden, czasami dyskretny element świadczący o nostalgii za tamtymi czasami. A jeszcze inna część osób nawet nie wie, że ma na sobie coś, co było modne już prawie 40 lat temu.

APE